Zima na Roztoczu – obóz przyrodniczy 30.01- 03.02.2017 | Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego TSSP

Zima na Roztoczu – obóz przyrodniczy 30.01- 03.02.2017

Na Roztoczu latem jest pięknie, a jak jest tu zimą? Sprawdziliśmy to na tegorocznym zimowym obozie przyrodniczym i również jest urokliwie. Podczas pięciu dni poznaliśmy park narodowy od strony teoretycznej, jak i praktycznej, ale zanim tu dotarliśmy zatrzymaliśmy się w Janowie Lubelskim, gdzie w laboratoriach przyrodniczych Zoom Natury mieliśmy do czynienia z prawie wszystkimi dziedzinami przyrody. Uczestniczyliśmy w lekcji z żywymi okazami zwierząt egzotycznych, oglądnęliśmy film w sali kinowej i dopiero ruszyliśmy do Zwierzyńca.

Podczas trzech dni poznawaliśmy Roztoczański Park Narodowy, najpierw wystawa muzealna i zajęcia w pracowni, potem film zapoznający z przyrodą parku i zajęcia w terenie. Tropiliśmy zwierzęta, byliśmy nad Stawami „Echo”, rozwiązywaliśmy zagadki przyrodnicze, ale także odwiedziliśmy miejsca ważne historycznie na terenie parku.

W Zagrodzie Guciów poznaliśmy tradycję i kulturę tutejszej ludności, jak to wygląda dzisiaj i jak to było dużo, dużo wcześniej… spróbowaliśmy tradycyjnie wypiekanych podpłomyków i wieczorem wzięliśmy udział w kuligu.

W Szczebrzeszynie odnaleźliśmy dwa pomniki słynnego „chrząszcza”, choć tak naprawdę, to jest on całkiem innym owadem, a także poznaliśmy krótką historię tego miasta.

Na koniec odwiedziliśmy niewielki, ale piękny Zamość, przeszliśmy uliczkami głównego miasta, poznaliśmy historię jego założenia, a także byliśmy wewnątrz fortyfikacji, w Bastionie VII dowiedzieliśmy się, skąd się ona tu wzięła.

Polecamy każdemu piękne i spokojne Roztocze: o każdej porze roku można znaleźć tu czyste powietrze i odpocząć na łonie przyrody.

Autorka informacji: Anna Gumienna