Angielska wersja strony

POZNAJ JAPONIĘ

16 stycznia mieliśmy ogromny zaszczyt oraz przyjemność gościć w naszej świetlicy trzy wspaniałe Japonki, by w ramach naszego projektu odkryć kolejny niezwykły zakątek świata – Kraj Kwitnącej Wiśni. Hania Sajecka wraz z mamą – p.Tsuruku oraz babcią – p. Hiromi Haga zechciały przybliżyć nam kulturę i obyczajowość Japonii. Na początku dowiedzieliśmy się od naszych gości, gdzie leży Japonia, co jest jej stolicą, co oznacza nazwa kraju i jego symbole narodowe, a także dlaczego japońskie dzieci zawsze rysują słońce w kolorze czerwonym.

Obejrzeliśmy także krótki film o Japonii przedstawiający nam dwa oblicza tego wspaniałego kraju: Japonia zadziwia z jednej strony przywiązaniem do tradycji, z drugiej zaś niesamowitym pędem ku nowoczesności. Zobaczyliśmy jak tradycja łączy się tutaj z nowoczesnością. Zobaczyliśmy też piękne zdjęcia, a na nich m. in. słynną górę Fuji. Mieliśmy okazję poznać skomplikowany i zawiły alfabet japoński. Opiera się on aż na trzech grupach znaków. Są to: znaki chińskie (kanji) oraz hiragana i katakana. Mogliśmy zobaczyć oryginalną japońską książkę, którą otwiera się i czyta w kierunku odwrotnym do naszego, czyli od prawa do lewa, a tekst odczytuje się pionowo. Mieliśmy wreszcie możliwość zobaczyć tradycyjny strój japoński, czyli kimono. Nasze panie ze świetlicy dostąpiły nawet zaszczytu przymierzenia go! Dowiedzieliśmy się także, że długość rękawów kimona nie jest bez znaczenia i odzwierciedla stan cywilny kobiet japońskich (bowiem w Japonii nie ma zwyczaju noszenia obrączek): kimona z długimi rękawami noszą kobiety niezamężne, zaś z krótszymi – mężatki.

Poznaliśmy najważniejsze szczegóły kuchni japońskiej. Dowiedzieliśmy się, że w znacznej mierze opiera się ona na rybach – stamtąd też pochodzi dobrze znane niektórym z nas i lubiane – sushi. Ciekawostką jest, że Japończycy jedząc, posługują się zawsze pałeczkami, a co najciekawsze – są w stanie zjeść nimi nawet zupę! Na koniec spotkania wszyscy jego uczestnicy zostali sowicie obdarowani przez naszych gości niezwykłymi prezentami. Każdy otrzymał swoje imię napisane po japońsku, czapkę samuraja i żurawia (symbol szczęścia) – złożone oczywiście techniką origami oraz japońskie kolorowanki, z których największym powodzeniem cieszyła się podobizna japońskiego wojownika.

To było piękne i ciepłe spotkanie, za które naszym wspaniałym i wyjątkowym gościom mówimy raz jeszcze wielkie: ARIGATO!

 

Email
Facebook
Twitter