Angielska wersja strony

MATEMATYKA PO STAROPOLSKU

W ubiegłym roku szkolnym na warsztatach w Muzeum Etnograficznym odbyliśmy podróż dookoła świata, a w tym roku na kolejnym naszym sobotnim spotkaniu, w tym muzeum uczestniczyliśmy w warsztatach „Matematyczne wyzwania”, na których dowiedzieliśmy się, jak wyglądała nauka matematyki w dawnej Polsce. Poznaliśmy sposoby, jakimi dokonywano obliczeń, gdy nie było jeszcze komputerów, ani kalkulatorów. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej ludzie rozliczali się na jarmarkach, jak handlowali. Uczestnicy warsztatów już będą wiedzieli, że najstarsze polskie miary opierały się na przeciętnych wymiarach ludzkich, między innymi: łokieć, piędź, stopa, a w późniejszym czasie w wyniku kontaktów z handlarzami zagranicznymi weszły nowe miary i wagi, np. cal, łan, mila, morga, sznur czy tuzin.

W czasie naszych zajęć uczniowie również poznali codzienne życie dzieci w dawnej Polsce, jakie były ich obowiązki w domu i na polu. Jedno z pomieszczeń muzeum jest rekonstrukcją klasy, w której dawniej dzieci się uczyły i siedząc w jej ławkach nasi uczniowie mogli przez chwilę wczuć się w klimat staropolskiej szkoły.

Po kreatywnej pracy naszych uczniów i głowy pełnej nowych pojęć i wiadomości udaliśmy się na krótki spacer po Kazimierzu. Mróz nie odpuszczał, więc żeby trochę się rozgrzać zjedliśmy gorące zapiekanki na placu Nowym. Ale największą radość dzieciom sprawiła możliwość obrzucenia się długo wyczekiwanym śniegiem.

 

Email
Facebook
Twitter