Sherlock Holmes Two Cases to Solve | Liceum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

Sherlock Holmes Two Cases to Solve

1B English lesson: Wednesday 17 March

We watched: “Sherlock Holmes Two Cases to Solve”  an interactive online show for students of English presented by The Bear Educational Theatre from Prague. The show worked through two cases from original Sherlock Holmes stories written by Sir Arthur Conan-Doyle. Each story was presented very clearly step by step so that the audience had a chance to think, work together, and solve the cases for themselves.

Klasa 1b uczestniczyła w interaktywnym przedstawieniu online “Sherlock Holmes Two Cases to Solve” w wykonaniu The Bear Educational Theatre. W czasie przedstawienia uczniowie uczestniczyli wraz z kolegami z innych krajów w rozwiązaniu dwóch zagadek kryminalnych, obie stworzone przez Sir Arthura Conan – Doyle’a.

Jak Wam się podobała taka lekcja języka angielskiego?

Źródło poniższych zdjęć: https://www.patreon.com/thebeartheatre

Autorką tekstu i organizatorką imprezy była A. Kutnik