Dwukropek

Rośliny od wieków fascynują ludzkość swoją niezwykłą różnorodnością, pięknem i nieznanymi tajemnicami. Od malutkich ziarenek traw po majestatyczne drzewa lasów deszczowych, świat roślin kryje w sobie nieskończoną gamę cudów natury. Rośliny są nie tylko integralną częścią życia na Ziemi, ale także fundamentalnym filarem, który podtrzymuje całą tkankę życia na naszej planecie. Zapewniając nam niezbędny do oddychania tlen, pożywienie, leki i surowce naturalne, rośliny są niezastąpionym źródłem życia i dobrobytu dla ludzkości.

Jednakże ich wpływ sięga znacznie dalej, obejmując kluczowe aspekty środowiska naturalnego, które są niezbędne dla zachowania równowagi życia na Ziemi.  (…) To dzięki roślinom mamy możliwość oddychania czystym powietrzem i czerpania energii niezbędnej do naszego codziennego funkcjonowania.

Ludzkość od tysięcy lat korzysta z roślin jako źródła pożywienia, leków, budulca i surowca. Rośliny odgrywały istotną rolę w rozwoju cywilizacji ludzkiej, wpływając na kulturę, handel, naukę i medycynę.

To fragment wprowadzenia do 22 numeru Dwukropka. Zapraszamy do lektury!

dwukropek czerwiec24.DO DRUKU 01

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego podejmujemy określone decyzje, jak kształtuje się nasza osobowość lub jakie czynniki wpływają na nasze relacje z innymi ludźmi? Dzięki ciągle rozwijającej się dziedzinie nauki, którą jest psychologia jesteśmy w stanie na to odpowiadać coraz bardziej szczegółowo. Psychologia, nauka o ludzkim umyśle i zachowaniu, otwiera przed nami drzwi do fascynującego świata ludzkiej psychiki. To dziedzina, która bada tajemnice naszych myśli, emocji i działań, pozwalając nam lepiej zrozumieć siebie i innych ludzi wokół nas. Dotyczy ona naszych codziennych doświadczeń i wyborów. Dotyczy podejmowania decyzji, radzenia sobie ze stresem, budowania relacji czy rozwijania swoich umiejętności. Psychologia dotyka wszystkich aspektów naszego życia.

Tak wprowadza nas w temat kwietniowego Dwukropka redaktorka naczelna. Zapraszamy do lektury!

„Kino, film i fotografia są nie tylko nieodłącznymi elementami naszej kultury, ale także filarami, na których wspiera się nasze rozumienie świata. Od momentu narodzin tych sztuk, ich wpływ na sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość, jest niezmienny. Przez obiektywy kamer i aparatów fotograficznych odkrywamy niezwykłe piękno w najbardziej zwyczajnych rzeczach, chwytając ulotne chwile, które stają się
niezapomnianymi wspomnieniami. Każde ujęcie, każda klatka filmowa czy fotograficzna to forma narracji, która przenosi nas w inną rzeczywistość, budując mosty między naszymi umysłami a światem przedstawionym. Kino staje się nie tylko miejscem rozrywki, ale także przestrzenią do refleksji nad ludzkimi doświadczeniami, marzeniami i przemyśleniami.”  Tak wprowadza nas temat nowego numeru Dwukropka redaktorka naczelna.

O różnych aspektach kina, filmu i fotografii przeciekawie piszą uczniowie i nauczyciele Liceum TSSP.

Zapraszamy do lektury!

marzec24 dwukropek merged 01

W najnowszym (już 19!) numerze Dwukropka „zabierzemy Was w podróż przez fascynujący świat aromatycznych i pobudzających napojów. Porozmawiamy o niezwykłym świecie kawy, herbaty oraz innych różnorodnych płynów, które poprawiają nam nastrój i dodają energii każdego dnia. Czy można sobie wyobrazić lepszy sposób na rozpoczęcie dnia niż aromatyczna filiżanka świeżo parzonej kawy lub
rozgrzewająca herbata? (…) Zapoznacie się także z historią wielu niebezpiecznych napojów, których absolutnie nie polecamy, ale o których warto przeczytać.”  Tak zachęca do czytania gazetki redaktorka naczelna. Warto!

gazetka.luty24 01

Łączony numer grudniowo-styczniowy poświęcony jest Wielkiej Brytanii; dlaczego? W artykule wstępnym Sonia Pomarańska tłumaczy swój pomysł. Nasza redaktorka zafascynowana kulturą brytyjską pisze również o Robin Hoodzie, Szekspirze i zaprasza Was do odkrycia Londynu mniej znanego.  W numerze przeczytacie też o tym, skąd w ogóle wzięli się Anglicy… Zofia Satora przedstawi też pasjonującą historię wykopalisk archeologicznych w Sutton Hoo. Dawid Kuchno wyjaśni, dlaczego w Wielkiej Brytanii wjeżdżając na rondo, skręcamy zawsze w lewo.

Brzmi ciekawie? To tylko początek. Zapraszamy do lektury!

Za nami listopad, miesiąc kojarzący się ze świętem Wszystkich Świętych, z mrokiem, zadumą, przemijaniem. Zapraszamy Was do nowego numeru, którego tematem przewodnim są duchy i tajemnice. To nie tylko historie o nawiedzonych domach, ale też o widmach fizycznych, tajemnicach matematycznych, upiornym chemicznym barwniku etc.

Upiorna rzeczywistość narkotyków, noc Walpurgi, niewyjaśnione zagadki oraz demony w naszej głowie. To wszystko – i wiele więcej – w kolejnym numerze Dwukropka. 

Zapraszamy do lektury!

dwukropek listopad 23 01

5 listopada 1993 roku odbyła się ważna uroczystość nadania naszej Szkole Podstawowej imienia Piotra Michałowskiego. To już 30 lat temu!
Ponieważ powstałe później liceum Patron też przygarnął pod paletę, postanowiliśmy numer naszej gazetki poświęcić właśnie jemu, ale także powiązać to, co robił, ze współczesnością.

Przede wszystkim zadaliśmy Pani Prezes Ewie Pyrkosz – Jadach pytanie: Dlaczego Michałowski?

Kacper Gawlikowski przybliża techniki malarskie patrona. Dawid Kuchno pisze o monetach, a co je łączy z Michałowskim? Czytajcie…
Zosia Gackowska tłumaczy słowo: „arboretum”. Elżbieta Kuszczak powie Wam, kto malował konie i wariatów (wcale nie patron!).

Malarstwo można dziedziczyć – Maja Bojm wyjaśni, o co chodzi.

Zakład św. Józefa dla osieroconych Chłopców – ten tekst pochodzi z roku 1889 r. Warto przeczytać.

Czy domy dziecka są już przeżytkiem? Sonia Pomarańska o tym i jeszcze o czymś innym.

Dlaczego Paryż nie ma pomnika Cesarza i dlaczego Karmelicka jest Karmelicka, a była Czarna – pisze Pani Anna Krzyżanowska–Zimny.

Co wspólnego ma Napoleon z Michałowskim – wyjaśni Max Żmuda.

Julia Kogut relacjonuje spod Somosierry – niemal na żywo.

Zuzanna Osak pisze o tym, co święci się w USA.

Pani Joanna Magda ma dla Was zadanie całkiem nowoczesne. Matematyka a Michałowski – rozwiąż zadanie! Czekają nagrody…
Miłej lektury!

Redakcja „Dwukropka” pragnie gorąco podziękować Pani prof. Annie Krzyżanowskiej–Zimny, która wyszukała i dostarczyła mnóstwo zdjęć i materiałów, bardzo angażując się w redakcję numeru. Dziękujemy za świetne artykuły oraz krzyżówki – bo to też pomysł Pani Profesor! Bez Niej ten numer może by i powstał, ale znacznie uboższy.

Gazetka.październik.23.DO DRUKU 01

Minął już pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego. Przed nami czas nauki, refleksji i twórczej pracy. Nowy numer „Dwukropka” poświeciliśmy tematowi granicy. Jak można rozumieć to słowo? Odpowiedź znajdziecie w ciekawych – miejmy nadzieję – wywiadach i artykułach.

Zapraszamy najpierw na wywiad z dr Katarzyną Bielą i Szymonem Bajerem, którzy pokażą nam granice w przestrzeni teatru.
Także specjalnie dla nas prezeska Fundacji „Migawka” Pani Dominika Feiglewicz opowiedziała o przekraczaniu
granic w świecie artystycznym przez osoby głuche.

Dawid Kuchno opowiada natomiast o różnicy między pasjonatem i maniakiem – cienka czy gruba dzieli ich granica?
Pani Magdalena Kapustka zdradzi Wam, czym żywi się matematyka i czym oddycha Królowa Nauk. Katarzyna Pażucha żongluje miliardami i milionami lat świetlnych, z pasją opowiadając o kanibalizmie gwiazd.

Rozpoczęliśmy nową erę, o czym napisali Kajetan Krzyczyński i Maximilian Żmuda. Maja Bojm i Zofia Gackowska piszą natomiast o przekraczaniu granic człowieka – te artykuły są dla każdego i każdej z nas. 11 września została przekroczona granica wyobraźni człowieka, ponieważ wtedy zatryumfowało zło – czytajcie artykuł pana Szymona Dusika. Kobietom zawsze wyznaczano granice – o tym, jak Camille Claudel przekroczyła granice rzeźbiarskiego świata pisze Hanna Sajecka, autorka kolejnej pięknej okładki. O barierach językowych – w dziale anglojęzycznym opowie Zuzanna Osak.

Miłej lektury!

Gazetka wrzesień 23 z okładką DRUK 01

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

kolejny rok szkolny się kończy; przed nami wakacje, czas beztroski, odpoczynku i podróży.

A jeżeli podróży – to czas ruszać w drogę! I temu tematowi poświęcony jest czerwcowy numer „Dwukropka”.
Przeczytajcie wywiady, relacje z podróży i opowieści o drogach ważnych dla rozwoju świata. Zachęcamy też do  refleksji o drodze – także tej oznaczającej podróż w głąb siebie.

Miłej lektury!

gazetka.czerwiec23 DRUK 01

Przed Wami kwietniowo-majowy numer „Dwukropka” poświęcony językowi, a właściwie językom. Bez nich trudno wyobrazić sobie nasze człowieczeństwo; naszą kulturę i nasz zwykły dzień. Przeczytajcie o naprawdę różnym spojrzeniu na to wspaniałe narzędzie, będzie o Indianach i koncepcji Sapira – Whorfa, o języku tańca i o języku migowym, językach, które świeciły niestety, o katastrofie w przestworzach spowodowanych przez język, jednym słowem – co kto lubi!

W maju odbyły się matury, dlatego Marysia i Oliwia, które wymyśliły tę gazetkę, redagowały ją i jak króliki z kapelusza wyciągały ciekawych ludzi, z którymi robiły wywiady, już nie tworzą naszego „Dwukropka”. Bardzo Wam dziękujemy, Kochane Dziewczyny! Mam nadzieję, że będziecie w życiu tak samo twórcze i pełne zapału do robienia nowych rzeczy.

Ponieważ natura nie znosi próżni, witamy serdecznie nową redaktorkę naczelną, którą jest Maja Bojm. To ona przejęła „po Bekwarku lutnię” i razem z Hanią Sajecką, Sonią Pomarańską, Zuzą Osak i Dawidem Kuchno redagują „Dwukropka”. Mamy nadzieję, że znajdą się kolejne osoby, które dostrzegą, jak ciekawie jest buszować w słowach i szukać ciekawych tematów, których świat jest przecież pełen.

A teraz zachęta do czytania Mickiewicza… W poemacie „Grażyna” (nie jest lekturą, to może ktoś sięgnie) możemy przeczytać takie oto wersy:
„Tak oni mówią; on niby nie słucha,
Lecz musiał słyszeć, bo się bardzo zdumiał,
A chociaż Niemiec, głos ludzki rozumiał”.
Po wyjaśnienie tego niezwykłego zjawiska proponuję udać się do Pani Dyrektor Moniki Małżeńskiej.
Miłej lektury!

gazetka.kwiecień23 DO DRUKU 01

Marcowy numer „Dwukropka” poświęcony jest kobietom. Ale nie znajdziecie tu bardzo sławnych nazwisk, nie piszemy o Marii Skłodowskiej – Curie czy Wisławie Szymborskiej. Naszym zamiarem było pokazanie kobiet, które dopiero powoli wychodzą z cienia mężczyzn, o których mało się słyszy i czyta.

Ale numer to nie tylko biografie. Kasia Pażucha i Basia Kępińska zapraszają na wywiad z profesorem dr hab. Kazimierzem Korusem,
który opowiada o kobiecie w starożytności. 

Co jeszcze znajdziecie w tym wydaniu?

  • Jakie imiona nosiły rzymianki? O tym – Max Żmuda.
  • Maja Czech rozmawia ze swoją mamą, Panią Martą Brincken – Czech, o sztuce.
  • Sonia Pomarańska pisze, czym jest pink tax. Przybliża również postać Marii Czaplickiej.
  • Oliwia Kąpielewska zapozna czytelników z Kazimierą Bujwidową.
  • Maja Bojm opowie o Michaeli DePrince, solistce Boston Ballet.
  • Z kobietami związane jest nazwisko Ignaza Semmelweisa – jak? O tym Olivia Świsterska.
  • Kobiety to świetne motornicze – zapewnia Dawid Kuchno, zapraszając na wywiad.
  • Oskar i kobiety – na łamach gazetki debiutuje Zofia Gackowska.
  • Co ma za pazurkami Johnson&Johnson zdradzają Maria Bielańska i Miriam Afram.
  • Co dziewczyna ma wyliczyć? Elwira Borawska – Hnatio pisze o kobiecej stronie NASA.
  • Kobieta wJaponii. Niektórych może zaskoczyć, co Hanna Sajecka zauważyła w Kraju Kwitnącej Wiśni.
  • Kim są Lidia Poet i Łesia Ukrainka? Czytajcie artykuły Zuzanny Osak i Ludmiły Mishchuk.


Zapraszamy do lektury!

gazetka marzec 23 z okladka 01

Luty to miesiąc, który swoją nazwę zawdzięcza zimowej sławie; „luty” to „mroźny, zimny”; postanowiliśmy więc się przenieść – zwyczajem arystokracji… – do słonecznej Italii. To właśnie Włochom i kulturze włoskiej poświęcony jest lutowy „Dwukropek”.

Zapraszamy do wywiadu zwłaścicielką restauracji „Portobello”, który przeprowadziły nasze redaktorki. Oliwia porozmawiała także ze swoim Tatą, który Włochy zna od … kuchni. Kuchnia świetna, ale trzeba uważać na dodatki. O włoskiej trucicielce piszą Kacper Gawlikowski
i Mateusz Tischner, którzy pachną wodą kolońską stworzoną przez Włocha.

Włochami byli Galileusz i Casanova – piszą o nich Oliwia Kąpielewska i Kamil Budzanowski. Kto cierpi w siódmym kręgu Piekła? Ależ tam są dantejskie sceny! Relacjonuje Sonia Pomarańska. „Jestem Maximus Decimus Meridius, dowódca wojsk północnych” – Dawid Kuchno recenzuje „Gladiatora”.

Dlaczego Włosi nie mają reaktora atomowego – zastanawia się pani Elwira Borawska-Hnatio, pisząc o człowieku, który wiedział wszystko.
Jest taka jedna willa…. Zuzanna Osak wyjaśni, co w niej wyjątkowego.

Bernini w Ojcowie – włoski barok przybliży Szymon Uzar, który jako człowiek renesansu pisze też o Formule 1.

Włosi nie tylko charakter mają wybuchowy. O włoskich wulkanach piszą Tomasz Fronc i Kacper Okarma.

Jak zwykle zapraszamy do uważnej lektury całości. Autorką okładki jest oczywiście Hanna Sajecka.

Gazetka Luty 23 DRUK 01

Grudniowo-styczniowy numer „Dwukropka” nosi tytuł „Początek i koniec”; przejście ze starego roku do nowego spowodowało u nas refleksje dotyczące rozpoczynania się różnych rzeczy i ich końca.

Co było na początku? Jaki może być koniec?
Zapraszamy do lektury wywiadu, który z dr Alicją Klich-Rączką, specjalistą w dziedzinie geriatrii, przeprowadziły nasze redaktorki.

Co jeszcze w tym numerze Dwukropka?

  • Pan Michał Złomańczuk tłumaczy, gdzie ma początek kula.
  • Kajetan Krzyczyński wyjaśnia, kiedy zaczęła się starożytność i wieki średnie.
  • Wielka Lechia – ależ byliśmy potężni! Max Żmuda jest jednak sceptyczny…
  • Koniec i początek w kulturze – o rytuałach przejścia pisze Martyna Chaniecka.
  • Jak to się zaczęło, czyli fizycznie o początkach przeczytacie w artykule o Wielkim Bum.
  • Maciej Łopata pisze o Filarach Stworzenia, czyli żłóbku gwiazd.
  • Kacper Gawlikowski i Mateusz Tischner szepczą tajemniczo o alchemii.
  • Odważnie i bez cienia strachu – nasza reporterka Sonia Pomarańska trzyma w ręku węża pożerającego własny ogon.
  • Młynek miele, miele, miele – z morskiego dna relacjonuje Karol Nawałka.
  • Nie macie kasy? Milion dolarów jest w zasięgu ręki – zapewnia pani Werońska.
  • Początek kącika literackiego – Miriam Afram debiutuje literacko na łamach „Dwukropka”.


To tylko część naszego numeru; zapraszamy do uważnej lektury całości. Autorką okładki jest niezawodna Hanna Sajecka.

Gazetka styczen 23 z okladka DO DRUKU 01

Listopadowy numer „Dwukropka” poświęcony jest przemijaniu. Artykuły przypominają o marności rzeczy i kruchości ludzkiego życia, o tym, że cierpienie jest integralną częścią ludzkiego życia. Nie jest to jednak numer smutny; na pewno zainteresują Was wywiady z bardzo ciekawymi Osobami, które zgodziły się opowiedzieć o swojej pracy i życiu.

Zapraszamy do poznania Pana dr. Krzysztofa Woźniaka, medyka sądowego, dzięki któremu dowiecie się, co to jest wirtopsja i kto najdłużej czekał na tomograf. Specjalnie dla nas Pani Oliwia Buchwald – Zięcina opowiedziała, jak powstrzymuje czas. Ojciec Karol Amroż podzielił się informacjami i refleksjami na temat śmierci.

Czy można być nieśmiertelnym? Na to pytanie odpowiada Martyna Chaniecka. Dawid Kuchno zaświecił latarnie umarłych. Maja Bojm napisała o trupich farmach. Kacper Gawlikowski i Mateusz Tischner znowu jadowicie… o botulinie. Gdzie szalał Jack the Ripper – sprawdziła Kasia Pażucha. Jak zginął Człowiek z Tollund – nasza reporterka Sonia Pomarańska wyjaśni wszystko. Autorką listopadowej okładki jest Hanna Sajecka – Vanitas vanitatum…

gazetka.listopad.do druku 01

Październikowy numer „Dwukropka” poświęcony jest jesieni. Zadziwiająco dużo osób uważa tę porę roku za najpiękniejszą i słusznie! Po delikatnej i roześmianej wiośnie, po nieco tandetnym czasami przepychu lata, wreszcie nadchodzi elegancka, stonowana i jakże piękna jesień. Taka właśnie jak Persefona na naszej okładce. Czujecie tajemnicę, urok, niepokój? W takim razie miłego czytania, jesteście we właściwym miejscu!

gazetka.pazdziernik.do druku 01

Wrześniowy numer „Dwukropka” poświęcony jest pasjom; przeczytacie zarówno o pasjach naszych uczniów, jak i pasjach ludzi sławnych, choć może nie wszyscy ich znają.

Do redakcji dołączył Dawid Kuchno z klasy I, dzieląc się z nami bardzo ciekawą i bardzo nietypową pasją… Dawida pochłania komunikacja miejska! Marysia i Oliwia opowiadają, dlaczego teatr to magia. Maja przybliża urokliwy, ale równocześnie okrutny świat baletu. Pani Elżbieta Repeć śpiewa po łacinie. Nasz absolwent Bartek mówi, jak robić gitary. Na łamach zagościła oczywiście matematyka; poznajcie postać Stefana Banacha. A kim była Gerda Bengtsson? Kim jest Daniel Tammet i jak wygląda liczba pi?

To tylko część naszego numeru; zapraszamy do uważnej lektury całości.

W ostatnim „Dwukropku” przed wakacjami:

Jak pandemia wpłynęła na sprzedaż leków i suplementów?
Co jest modne na rynku wydawniczym?
Dlaczego modnie jest się porządnie wypocić…
Dla pasjonatów motoryzacji – najszybsze samochody świata!
Wchodzimy powoli na światowy rynek wydawniczy, więc pojawił się pierwszy artykuł w języku
angielskim.
Można też znaleźć artykuł o chirurżce, architektce i prezydentce, czyli o feminatywach w języku.
Szybolety. Co to jest, do licha?

To tylko część naszego numeru; zapraszamy do lektury!

gazetka.czerwiec.do druku 01

W majowym numerze „Dwukropka” króluje teatr.

Udało nam się przeprowadzić bardzo ciekawe wywiady ze znanymi krakowskimi aktorkami; Panie: Lidia Bogaczówna i Magdalena Walach podzieliły się z nami swoimi refleksjami nie tylko na temat teatru.

To tylko część naszego numeru; zapraszamy do lektury!

gazetka.maj 01

Już jest kwietniowy numer „Dwukropka”, a w nim między innymi:

  • Rozmowa Oliwii K. i Marysi S. z Panią Katarzyną Stypulską – Trybulec
  • Zuzia o. i Hanna P. opowiadają o zaletach i wadach odzieży z polisetru
  • Basia K. I Kasia P. powiedzą Wam, co powinniście wiedzieć o mikroplastiku
  • Sonia P. wyjaśnia, na czym polega freeganizm
  • Spotkanie z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot
  • Pani Kapustka i Pan Złomańczuk wyjaśniają, dlaczego wszędzie jeżdżą rowerem
  • Ciekawy materiał o Czarnobylu i o globalnym ociepleniu…

i wiele, wiele innych. Zapraszamy do lektury!

dwukropek.kwiecien 1 01

Marcowy numer „Dwukropka” jest poświęcony Japonii. Ten piękny daleki kraj fascynuje wielu z nas i musi być tego jakiś powód. 

W numerze zamieszczamy tekst Hani Hiromi Sajeckiej, która jest także autorką przepięknej okładki. Wraz ze swoją Mamą podzieliła się z nami spostrzeżeniami na temat różnic dzielących nasze kraje.

Mikołaj Terlecki, nasz stały współpracownik, recenzuje film zrealizowany na podstawie opowiadania Murakamiego, pisze też o książce „Niedźwiedzi bóg 2011” Hiromi Kawakami. Nasz maturzysta będzie zdawał na japonistykę, więc prosimy o mocne trzymanie kciuków.

W numerze znajdziecie także informacje o ukłonach japońskich, japońskim studiu filmowych Ghibli i krakowskim Muzeum Manggha, które propaguje kulturę japońską. Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Nowak, zastępcy dyrektora Muzeum Manggha
za bardzo ciekawy wyiad.

gazetka.marzec 01

Lutowy numer „Dwukropka” jest poświęcony karmelitom i kryminologii. Co łączy te – zdawałoby się tak odległe – tematy?

Nawet w klasztorze może kryć się mroczna tajemnica… Nawet współcześnie można w nim dokonać sensacyjnego odkrycia…

Zapraszamy do lektury!

gazetka.luty .do druku 1 01

Szczęśliwi i dumni zawiadamiamy, że w styczniu przyszedł na świat „Dwukropek”. Maluch jest spory, mierzy 12 stron i dostał 14 punktów w skali Lato. Zachwyćcie się naszym dzieckiem! Mamy nadzieję, że „Dwukropek” będzie zdrowo się chował!

gazetka.wersja ostateczna 1 01
Email
Facebook
Twitter

Udostępnij