Angielska wersja strony

Dwukropek

Listopadowy numer „Dwukropka” poświęcony jest przemijaniu. Artykuły przypominają o marności rzeczy i kruchości ludzkiego życia, o tym, że cierpienie jest integralną częścią ludzkiego życia. Nie jest to jednak numer smutny; na pewno zainteresują Was wywiady z bardzo ciekawymi Osobami, które zgodziły się opowiedzieć o swojej pracy i życiu.

Zapraszamy do poznania Pana dr. Krzysztofa Woźniaka, medyka sądowego, dzięki któremu dowiecie się, co to jest wirtopsja i kto najdłużej czekał na tomograf. Specjalnie dla nas Pani Oliwia Buchwald – Zięcina opowiedziała, jak powstrzymuje czas. Ojciec Karol Amroż podzielił się informacjami i refleksjami na temat śmierci.

Czy można być nieśmiertelnym? Na to pytanie odpowiada Martyna Chaniecka. Dawid Kuchno zaświecił latarnie umarłych. Maja Bojm napisała o trupich farmach. Kacper Gawlikowski i Mateusz Tischner znowu jadowicie… o botulinie. Gdzie szalał Jack the Ripper – sprawdziła Kasia Pażucha. Jak zginął Człowiek z Tollund – nasza reporterka Sonia Pomarańska wyjaśni wszystko. Autorką listopadowej okładki jest Hanna Sajecka – Vanitas vanitatum…

gazetka.listopad.do druku 01

Październikowy numer „Dwukropka” poświęcony jest jesieni. Zadziwiająco dużo osób uważa tę porę roku za najpiękniejszą i słusznie! Po delikatnej i roześmianej wiośnie, po nieco tandetnym czasami przepychu lata, wreszcie nadchodzi elegancka, stonowana i jakże piękna jesień. Taka właśnie jak Persefona na naszej okładce. Czujecie tajemnicę, urok, niepokój? W takim razie miłego czytania, jesteście we właściwym miejscu!

gazetka.pazdziernik.do druku 01

Wrześniowy numer „Dwukropka” poświęcony jest pasjom; przeczytacie zarówno o pasjach naszych uczniów, jak i pasjach ludzi sławnych, choć może nie wszyscy ich znają.

Do redakcji dołączył Dawid Kuchno z klasy I, dzieląc się z nami bardzo ciekawą i bardzo nietypową pasją… Dawida pochłania komunikacja miejska! Marysia i Oliwia opowiadają, dlaczego teatr to magia. Maja przybliża urokliwy, ale równocześnie okrutny świat baletu. Pani Elżbieta Repeć śpiewa po łacinie. Nasz absolwent Bartek mówi, jak robić gitary. Na łamach zagościła oczywiście matematyka; poznajcie postać Stefana Banacha. A kim była Gerda Bengtsson? Kim jest Daniel Tammet i jak wygląda liczba pi?

To tylko część naszego numeru; zapraszamy do uważnej lektury całości.

W ostatnim „Dwukropku” przed wakacjami:

Jak pandemia wpłynęła na sprzedaż leków i suplementów?
Co jest modne na rynku wydawniczym?
Dlaczego modnie jest się porządnie wypocić…
Dla pasjonatów motoryzacji – najszybsze samochody świata!
Wchodzimy powoli na światowy rynek wydawniczy, więc pojawił się pierwszy artykuł w języku
angielskim.
Można też znaleźć artykuł o chirurżce, architektce i prezydentce, czyli o feminatywach w języku.
Szybolety. Co to jest, do licha?

To tylko część naszego numeru; zapraszamy do lektury!

gazetka.czerwiec.do druku 01

W majowym numerze „Dwukropka” króluje teatr.

Udało nam się przeprowadzić bardzo ciekawe wywiady ze znanymi krakowskimi aktorkami; Panie: Lidia Bogaczówna i Magdalena Walach podzieliły się z nami swoimi refleksjami nie tylko na temat teatru.

To tylko część naszego numeru; zapraszamy do lektury!

gazetka.maj 01

Już jest kwietniowy numer „Dwukropka”, a w nim między innymi:

  • Rozmowa Oliwii K. i Marysi S. z Panią Katarzyną Stypulską – Trybulec
  • Zuzia o. i Hanna P. opowiadają o zaletach i wadach odzieży z polisetru
  • Basia K. I Kasia P. powiedzą Wam, co powinniście wiedzieć o mikroplastiku
  • Sonia P. wyjaśnia, na czym polega freeganizm
  • Spotkanie z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot
  • Pani Kapustka i Pan Złomańczuk wyjaśniają, dlaczego wszędzie jeżdżą rowerem
  • Ciekawy materiał o Czarnobylu i o globalnym ociepleniu…

i wiele, wiele innych. Zapraszamy do lektury!

dwukropek.kwiecien 1 01

Marcowy numer „Dwukropka” jest poświęcony Japonii. Ten piękny daleki kraj fascynuje wielu z nas i musi być tego jakiś powód. 

W numerze zamieszczamy tekst Hani Hiromi Sajeckiej, która jest także autorką przepięknej okładki. Wraz ze swoją Mamą podzieliła się z nami spostrzeżeniami na temat różnic dzielących nasze kraje.

Mikołaj Terlecki, nasz stały współpracownik, recenzuje film zrealizowany na podstawie opowiadania Murakamiego, pisze też o książce „Niedźwiedzi bóg 2011” Hiromi Kawakami. Nasz maturzysta będzie zdawał na japonistykę, więc prosimy o mocne trzymanie kciuków.

W numerze znajdziecie także informacje o ukłonach japońskich, japońskim studiu filmowych Ghibli i krakowskim Muzeum Manggha, które propaguje kulturę japońską. Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Nowak, zastępcy dyrektora Muzeum Manggha
za bardzo ciekawy wyiad.

gazetka.marzec 01

Lutowy numer „Dwukropka” jest poświęcony karmelitom i kryminologii. Co łączy te – zdawałoby się tak odległe – tematy?

Nawet w klasztorze może kryć się mroczna tajemnica… Nawet współcześnie można w nim dokonać sensacyjnego odkrycia…

Zapraszamy do lektury!

gazetka.luty .do druku 1 01

Szczęśliwi i dumni zawiadamiamy, że w styczniu przyszedł na świat „Dwukropek”. Maluch jest spory, mierzy 12 stron i dostał 14 punktów w skali Lato. Zachwyćcie się naszym dzieckiem! Mamy nadzieję, że „Dwukropek” będzie zdrowo się chował!

gazetka.wersja ostateczna 1 01

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email