Absolwentka naszego liceum opowiada o studiach w Danii

Dziś wpis wyjątkowy, bo jego autorką jest nasza Absolwentka, Wiktoria Byrska, którą większość z nas doskonale pamięta. Wiktoria zdała maturę w ubiegłym roku i wyjechała na wymarzone studia do Danii – dla Was opowiada, z jakimi trudnościami się tam spotkała, co ją zaskoczyło i co jej się podoba. Zapraszamy do lektury a Wiktorii serdecznie dziękujemy i życzymy powodzenia! Planujemy też spotkanie z Wiktorią uczniów zainteresowanych studiami za granicą.

Hej, witajcie!

Pewnie część z Was jeszcze mnie pamięta, jestem absolwentką liceum im. Piotra Michałowskiego w Krakowie i dzięki nieskończonym możliwościom rozwoju, jakie dostałam w tym Liceum, bez problemu dostałam się na każdą uczelnię! Na każdą, na którą złożyłam dokumenty. W tym, na tę wymarzoną.

Moje życie potoczyło się tak, że wylądowałam w cudownym miasteczku Kolding w Danii. Na kierunku Marketing Management z możliwością zrobienia chińskiego licencjatu, w Chinach oczywiście.

Jestem niesamowicie zadowolona z wyboru! Tu w Danii, szkoły dają zupełnie inne możliwości niż te w Polce! Każdemu bardzo gorąco polecam!

Kilka najważniejszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy aplikowaniu:

1. W Danii kładzie się nacisk na umiejętności miękkie, takie jak praca w zespole etc.

2. Uczymy się wszystkiego w praktyce. Wykłady wyglądają tak, że przez godzinę nauczyciel opowiada jak się używa danych narzędzi i podaje dużo przykładów. A na następnych 3 godzinach robimy „case study”, i wykorzystujemy zdobytą wcześniej wiedzę.

3. Te studia charakteryzują się zdecydowanie większą swobodą na wykładach. Można zadawać miliony pytań a wykładowcy z ogromną chęcią na nie odpowiedzą. Bardzo sobie cenią również aktywność na wykładach, nawet jeśli jest to ciągle proszenie o ponowne wytłumaczenie, robią to z ogromną chęcią i się cieszy ich każde pytanie. Serio.

4. Uczymy się w języku angielskim – tego chyba nie muszę tłumaczyć, jak ważna jest w tych czasach płynność językowa. Dlatego dwujęzyczne liceum to był naprawdę najlepszy wybór.

Ale tak naprawdę nie trzeba być na poziomie C2, żeby móc się uczyć po angielsku! Poziom B2 wystarczy w zupełności, mimo że przez pierwsze 3 miesiące, ok, realnie, i tak średnio sobie będziecie dawać radę, za to później raczej będą problemy, żeby złożyć zdanie po polsku, hahaha.

Jeśli ktoś chciałby się uczyć duńskiego, również jest taka możliwość! Bezpłatne 2 lata nauki duńskiego wystarczą, aby mówić płynnie!

5. Jeśli chodzi o kwestie typu mieszkanie, rachunki, formalności itp. to wszystko możecie sobie ogarniać, naprawdę nie jest takie trudne! Zwłaszcza, że uczelnia pomaga z formalnościami.

6. Jeśli chodzi o nowe znajomości to wszyscy ludzie, którzy przyjeżdżają tu, są bardzo otwarci i najczęściej przyjeżdżają sami i zostawiają tak jak Wy, całe swoje życie gdzieś daleko, dlatego łatwo nawiązać nowe kontakty.

7. A teraz kwestie finansowe, myślę, że dużo osób się tego obawia, że koszty będą bardzo wysokie. Otóż niekoniecznie!

Możecie sobie pracować około 48h miesięcznie i Rząd Danii ma możliwość wypłacenia Wam tzw. SU (dofinansowanie na rzecz studentów pracujących) dzięki temu i wypłacie możecie się spokojnie sami utrzymać.

Na początek musicie przygotować kasę na około 2 miesiące życia, potem znajdziecie pracę i bez problemu połączycie życia towarzyskie, uczelnię i pracę!

Średnie koszty życia to:
–  ok. 3000 koron za małe mieszkanie czyli ok. 1800 zł
– plus około 2500 koron na osobę za podstawowe wyżywienie. Oczywiście wszystko zależy od tego jak to rozplanujecie i gdzie będziecie kupować.

Wyprowadzka na SWOJE wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ale sprawia niesamowicie dużo frajdy!!

Mogłabym o tym pisać i pisać, ponieważ całkiem sporo jest do opowiedzenia, ale najważniejsze kwestie poruszyłam.

Naprawdę z całego serca polecam, cudowna przygoda! Również ostrzegam, jak się zasmakuje życia na zupełnie innych warunkach, nie tylko, że mieszka się samodzielnie, ale o zdecydowanie o lepszym standardzie życia, to się do Polski nie chce wracać już, chyba że na święta.

Ps. W Danii mają nawet podgrzewane chodniki.

Trzymajcie się ciepło i sprawdzajcie uczelnie i kierunki, które Was interesują, bo deadline się zbliża!

Co do formalności to z całego serca polecam kastu.pl !! Pomagają ze wszystkim i dostanie się na wymarzoną uczelnie staje się duuuuużo prostsze!