Choroby naczyniowe mózgu – implanty i nierozwiązane problemy | Liceum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

Choroby naczyniowe mózgu – implanty i nierozwiązane problemy

Jeśli komuś się wydaje, że na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH trafić na “biologiczno-medyczne” zajęcia się nie da – to jest w błędzie. W miniony piątek mieliśmy przyjemność, dzięki zaproszeniu Pana Profesora Roberta Filipka wziąć udział w seminarium, które zostało poprzedzone fantastycznym wykładem dr.n.med.Dariusza Szarka, zastępcy ordynatora Oddziału Neurochirurgii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im.T.Marciniaka we Wrocławiu. Pan doktor specjalizujący się w neurochirurgii naczyniaków tętniczo-żylnych w niezwykły sposób przedstawił zebranym mikrochirurgiczne leczenie tychże. Obejrzeliśmy operacje z zastosowaniem stentów, spiral, klipsów naczyniowych i penset bipolarnych krytych złotem. Rzadkie operacje usunięcia skrzepu i by-pass’y do mózgu oglądaliśmy na ekranie o powierzchni kilku metrów kwadratowych – szokiem więc była informacja , że oglądane pole operacyjne w rzeczywistości ma obszar kilku milimetrów. Wszystkie filmy zostały wykonane podczas operacji mikrochirurgicznych wykonywanych przez doktora Szarka. Okazuje się, że istnieją ogromne potrzeby w zakresie opracowania nowych implantów a także klejów tkankowych, które w znacznie krótszym czasie niż fizjologiczny czas krzepnięcia, hamowałyby krwawienie podczas operacji. To ogromne wyzwanie dla obecnych i przyszłych naukowców. Na odkrywców czeka ogromna kasa i Nagroda Nobla.