Angielska wersja strony

Gustaw Klimt i sztuka land art

Kim był Gustaw Klimt? I czym jest sztuka land art? Dzieci z oddziału przedszkolnego już wiedzą. Zerówkowicze najpierw zapoznali się z obrazem Klimta „Pocałunek” oraz z fotografiami przedstawiającymi sztukę land art, a później wybrali się do parku, aby zebrać potrzebne materiały i stworzyć własną, ekologiczną interpretacje obrazu. Na podstawie zgromadzonej wiedzy stworzyły własne kolaże z natury w stylu land art. W pracach dzieci wykorzystały dostępne materiały: kwiaty, trawę, liście, patyki, ziemię, szyszki, orzechy, a także kawałki papieru z recyklingu.
Przedszkolaki zwróciły też uwagę na ubiór przedstawionych postaci, który jest bardzo wzorzysty, oraz na otoczenie łąki, która jest pełna kwiatów. Całość jest niezwykle barwna, z dominacją barwy złotej. Bogactwo geometrycznych wzorów sprawia, że sylwetki postaci wyłaniają się z tła dopiero po dłuższej chwili.
Dzieci poznały również interpretację ekologiczną tego dzieła: barwne kwiaty na łące symbolizują piękno natury.  Klimt ukazuje, że miłość i harmonia między ludźmi są więc związane z naturą. Złoto interpretujemy jako potrzebę szacunku dla ziemi i jej bogactw. Zauważalny jest też balans między ziemią a niebem: kobieta jest związana z ziemią, a mężczyzna z niebem. Ich połączenie symbolizuje harmonię między ludźmi a przyrodą. To przypomina nam, że nasze działania wpływają na otaczający nas świat. W ten sposób “Pocałunek” Klimta mówi nam  o naszej odpowiedzialności za ochronę środowiska i zachowanie harmonii między człowiekiem a naturą.

Email
Facebook
Twitter