SPOTKANIA Z PRZYRODĄ W MUZEUM | Szkoła Podstawowa z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego w Krakowie

SPOTKANIA Z PRZYRODĄ W MUZEUM

30 Lis 2013 · admin

Na nasze kolejne sobotnie zajęcia pozaszkolne wybraliśmy się do Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN, przy ul. Św. Sebastiana, gdzie czekało na nas kilka ciekawych ekspozycji i jedna całkiem nowa – o bursztynie. Zaczęliśmy od przypomnienia sobie, jak wyglądało życie w okresie plejstocenu, w którym żyły takie zwierzęta, jak: mamuty, przodkowie naszego dzisiejszego konia, niedźwiedź jaskiniowy, nosorożec włochaty i jeleń olbrzymi. Zobaczyliśmy również oryginalne narzędzia i wyroby człowieka sprzed wielu tysięcy lat, którymi się posługiwał. Najwięcej czasu poświęciliśmy historii bursztynu, jak powstaje, kiedy to miało miejsce, gdzie należy go szukać oraz co możemy w nim znaleźć. Zobaczyliśmy tu różne odmiany barwne bursztynu oraz dowiedzieliśmy się, jak człowiek go wykorzystywał, na przestrzeni wieków. W małej sali z ekspozycją fragmentu lasu tropikalnego mogliśmy dotknąć rośliny, o których w szkole uczyliśmy się tylko z obrazków i przekonać się o ich wyjątkowych cechach. Na piętrze pierwszym czekały na nas dwie ekspozycje: ewolucja krabów i pierwsze wodne stawonogi oraz żywe egzotyczne gady, płazy, pajęczaki i owady. Mieliśmy możliwość dotknąć dwóch przedstawicieli grupy gadów: jaszczurkę – agamę brodatą i węża zbożowego. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali ciekawostek o zwierzętach i nie tylko, dzięki czemu potrafili na zakończenie wizyty w muzeum świetnie rozwiązać przygotowane przeze mnie zadanie.

Na zakończenie naszych terenowych zajęć wybraliśmy się jeszcze na spacer pod Wawel, odwiedziliśmy i nakarmiliśmy ptaki zimujące na Wiśle.