Wymiana z Are-Gymnasium / wrzesień 2018 r. | Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

Wymiana z Are-Gymnasium / wrzesień 2018 r.

Rok szkolny rozpoczęliśmy od przyjęcia uczniów z naszej szkoły partnerskiej w Niemczech, Are – Gymnasium. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wymiany!

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”

Dzień 1: Powitanie gości i Crakow by night

Po intensywnych przygotowaniach, których efektem były góra jedzenia, oryginalne bluzy i imponujący transparent, wreszcie nadszedł moment spotkania na lotnisku i w sali numer 6 naszego liceum.

Po krótkiej wizycie u goszczących rodzin nasza zgrana grupa pojawiła się na wieczornym spacerze po Krakowie, który zakończyła jeszcze letnia burza pod Wawelem.

Dzień 2: Spacer po Krakowie

Dzień rozpoczęliśmy pracą w grupach, która miała pomóc poznać wszystkim charakterystyczne atrakcje turystyczne Polski i Niemiec. Następnie wyruszyliśmy na Drogę Królewską aby pochwalić się największymi atrakcjami naszego królewskiego miasta. W przerwie mogliśmy przekonać się co zostało przykryte warstwami śmieci od X wieku i jest eksponowane w Podziemiach Rynku. Dzień zakończyliśmy na Wzgórzu Wawelskim, a dokładnie przy Smoczej Jamie. Wszyscy zazdrościli władcom Polski, że mogli przebywać drogę od Kolegiaty Św Floriana do Katedry Wawelskiej karetą zamiast pieszo.

Dzień 3: Auschwitz Birkenau

Dzisiaj dzień zadumy i refleksji nad tym co jeden człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi. Dzień trudny dla naszych uczniów i ich gości z Niemiec. Po standardowym zwiedzaniu, które  pokazało jak odmienne były realia życia w obozie i rewelacyjnym obiedzie, wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach, na których na podstawie materiałów archiwalnych uczniowie odtwarzali losy konkretnych osób. W ten sposób można było lepiej zrozumieć tragedię jednostek niż statystycznych setek milionów.

Dzień 4: Energylandia

Po poważnym dniu nadszedł czas na radość i zabawę czyli dzień w Energylandii, który uczestnicy wymiany w pełni wykorzystali na emocjonujące jazdy i relaks w ciepłym wrześniowym słońcu. I tak niepostrzeżenie minął nam półmetek wymiany.

Dzień 5: Kazimierz

Dzisiaj po przejściu spacerem od Bagateli przez Rynek zobaczyliśmy krakowski Kazimierz. Kiedy już się tam znaleźliśmy nie musieliśmy dużo chodzić aby zobaczyć 6 synagog. Po obowiązkowej przerwie na zapiekanki w okrąglaku przekroczyliśmy dawną granicę z Austrią i znaleźliśmy się w Podgórzu. Ta dzielnica to obecnie mieszanka nowoczesnej architektury i starych kamienic, co szczególnie widać w okolicach Cricoteki i Mocaku. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem jednego z najpopularniejszych muzeów Krakowa czyli Fabryki Schindlera.

Dzień 6: Niedziela z rodzinami

Ten dzień wszyscy uczestnicy spędzili z rodzinami. Niektórzy mieli ochotę na coś słodkiego (zum Beispiel Hanna i Julia), wybrali się na grzyby lub po prostu grillowali.

Dzień 7: Gokarty i Włosań.

Dla miłośników szybkiej jazdy szaleństwa na torze gokartowym były czystą radością i wcale nie odnosi się to tylko do płci brzydszej. Dzień i zakończyła wizyta w klubie jeździeckim we Włosaniu, połączona z quizem obejmującym cały program wymiany, grą w siatkówkę, spożywanie kiełbasek i ogólne szaleństwa, szczególnie do rytmu piosenki’ Däpp, Däpp, Däpp, Johnny Däpp, Däpp’

Dzień 8: Pożegnanie

Nasi uczniowie przetransportowali gości lotnisko, gdzie nastąpił smutny moment pożegnania. Dziękujemy wszystkim za udział w wymianie i mamy nadzieję, że koniec gimnazjum nie oznacza końca współpracy ze szkołą z Bad Neuenahr.

Autor relacji i zdjęć: M. Złomańczuk

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie