W sercu prastarej puszczy (24-30.06.2018) | Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Szkoła Podstawowa z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

W sercu prastarej puszczy (24-30.06.2018)

Ponad 500 km przemierzyliśmy autokarem, żeby znaleźć się w wyjątkowym miejscu, gdzie cisza, spokój i natura się spotykają. W Białowieży i jej okolicach odbył się nasz pierwszy tegoroczny obóz przyrodniczy. W niedzielę wieczorem zakwaterowaliśmy się w Ostoi „Pasibrzuch” i czekaliśmy z niecierpliwością na spotkanie z puszczą.

PONIEDZIAŁEK

Nasze spotkanie z tutejszą przyrodą rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego oraz questu przyrodniczego w Parku Pałacowym. Poznaliśmy carską historię Białowieży, a po południu ruszyliśmy na pierwszą wyprawę do lasu – ścieżką „Krajobrazy puszczy”.

WTOREK

Rozpoczęliśmy od wyprawy do północno-wschodniej części puszczy, gdzie  niedaleko było do granicy z Białorusią. Pan przewodnik oprowadził nas po ścieżce „Wokół uroczyska głuszec”, po drodze zobaczyliśmy ogromną łąkę-pastwisko żubrów, ale niestety nie mieliśmy okazji ich zobaczyć w naturze, ze względu na obecność młodych osobników w stadzie ukrywały się one w lesie. Przy ścieżce znajduje się skansen kolei leśnej, która kiedyś prężnie tu działała, a teraz jest miejscem odpoczynku dla turystów. Po południu rozwiązaliśmy kolejny białowieski quest i tym samym poznaliśmy prawie całą miejscowość.  

ŚRODA

Na północ od puszczy znajduje się największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce – Jezioro Siemianowskie we wsi Siemianówka. Tutaj zobaczyliśmy różnorodność gatunków zwierząt i obozowicze nauczyli się rozpoznawać najczęściej występujące tu ptaki. A po południu pojechaliśmy do Miejsca Mocy napędzanymi siłami własnych rąk drezynami. Było to wymagające ćwiczenie, ale wszyscy dali radę. Przejechaliśmy 14 km w obie strony, mijając urokliwe miejsca w puszczy i nawet sarna przystanęła nam na chwilę na torach, żeby zobaczyć, ile radości nam to sprawiło.

CZWARTEK

Wreszcie zobaczyliśmy żubry, w całej okazałości, ale także innych mieszkańców puszczy. Idąc leśną ścieżką „Puszczańskie drzewa” doszliśmy do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Tutaj na początku przywitały nas koniki polskie, ryś, wilki i jelenie, na największym wybiegu zobaczyliśmy rodzinę żubrów, potem łosia, dziki i sarny z młodymi. Ale dużą osobliwością okazał się żubroń – krzyżówka żubra i bydła domowego. Zobaczyliśmy dwa osobniki, krowę i byka i co ciekawe, każdy z nich miał inne cechy pochodzące od swoich rodziców. W budynku edukacyjnym zwiedziliśmy bardzo ciekawą wystawę interaktywną dotyczącą żubrów. Obozowicze poznali wiele faktów o tych zwierzętach, ale także sami mogli wczuć się w „bycie” żubrem i zagrać w ciekawe gry. 

Po południu wybraliśmy się do miejscowości Narewka, gdzie rozwiązaliśmy quest i poznaliśmy żydowską historię tej wsi.

PIĄTEK

W północno-zachodniej części puszczy na ścieżce „Pod dębami” w Świnorojach tropiliśmy stado żubrów. Na ok. 6-kilometrowej trasie wędrowaliśmy świeżymi tropami tych zwierząt, nie udało nam się ich spotkać, ale tym razem obozowicze nauczyli się łapać i oznaczać inne zwierzęta – owady. A po obiedzie wybraliśmy się do największej miejscowości w okolicy – Hajnówki, gdzie rozwiązując już nasz ostatni quest poznaliśmy jej historię i mieszkańców.

Wyjazd był bardzo udany i mimo, że pogoda sprawiła nam wiele nieprzewidzianych niespodzianek bawiliśmy się bardzo dobrze. Była to świetna okazja zobaczenia roślin, zwierząt i grzybów, których nie spotkamy w naszych rejonach i co najważniejsze oddychaliśmy bardzo czystym powietrzem, o czym świadczyło występowanie tuta (bardzo wrażliwych na zanieczyszczenie) gatunków porostów.  I mimo, że przeszliśmy w ciągu 5 dni 72 km, to nie udało nam się poznać wszystkich tajemnic puszczy, zostało jeszcze wiele do zobaczenia. Spróbowaliśmy również regionalnej kuchni, piliśmy i jedliśmy podlaskie przetwory i smakołyki, a od parku narodowego otrzymaliśmy wiele pamiątek.
Kto tylko chce – choć na chwilę – uciec do hałasu i cywilizacji, to miejsce będzie do tego idealne 

 

Autorka tekstu, zdjęć i organizatorka wyjazdu: Anna Gumienna

Szkoła Podstawowa z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

ul. Piotra Michałowskiego 10
31-126 Kraków
Zobacz numer telefonu
e-mail:
szkolapodstawowa@tssp.krakow.pl
gimnazjum@tssp.krakow.pl
liceum@tssp.krakow.pl
zarzad@tssp.krakow.pl

Numer konta bankowego
Krakowski Bank Spółdzielczy
33 85910007 0021 0053 1807 0001
    
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Julia Szablowska
ochronadanych@tssp.krakow.pl

Galeria