Relacja z przebiegu XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Kaktus”

Zakończyła się już tegoroczna edycja konkursu ortograficznego organizowanego przez naszą szkołę.

W zmaganiach wzięło udział ponad 1500 trzecioklasistów z Małopolski! U nas odbyły się dwa etapy konkursu: II – test ortograficzny i III – dyktando.

Uczestnicy II etapu musieli wykonać 10 trudnych zadań. Należało poprawnie zapisać takie słowa jak: pietruszka, sól, równiutko, puszka, cebulka, wsuwki, gżegżółki czy ziółko. Po rozgrzewce na dzieci czekały inne wyzwania: oswojenie dzwoniącego zębami bez żadnej plomby krokodylątka z koronkową kokardką, a także rozszyfrowanie zdania o przerażonych nietoperzach z rzadkimi włosami, które wciąż krążyły nad wierzbami.

Trzydziestu najlepszych znalazło się w etapie III.

Tym razem ich zadaniem było jak najpoprawniejsze zapisanie tekstu o pomysłach rycerzy króla Kaktusa na pokonanie krakowskiego smogu. Nie było to wcale łatwe zadanie! Nie było osoby, która napisałaby ten tekst bez żadnego błędu. Komisja wielokrotnie sprawdzała wszystkie prace, by niczego nie pominąć.

Wreszcie, 31 marca spotkaliśmy się na gali Kaktusa, by nagrodzić tych, którzy najlepiej poradzili sobie z pułapkami króla Kaktusa I. Dzięki ofiarności sponsorów nagrodziliśmy 8 laureatów, 22 wyróżnionych i 40 finalistów. Wśród osób wyróżnionych znalazła się Tola Wesołowska z klasy III b – gorąco gratulujemy!

Jak co roku wspaniałym prezentem dla każdego z laureatów był list gratulacyjny od pana prof. Jacka Majchrowskiego, miłe słowa skierowane do dzieci przez panią Marzenę Paszkot – Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny, a także pana dr. Macieja Malinowskiego, zdobywcę tytułu Mistrza Ortografii Polskiej w ogólnopolskim konkursie ortograficznym pn. „Dyktando”, organizowanym przez Radio Katowice i Program III Polskiego Radia.
Były też piękne książki, gry i wiele innych niespodzianek. Serdecznie dziękujemy za otrzymane od Państwa liczne podarunki i nieocenioną pomoc!

Szczególne ukłony składamy: pani Małgorzacie Chyli i panu Piotrowi Krakowiakowi za przygotowanie poczęstunku dla dzieci i ich opiekunów podczas II i III etapu konkursu, panu Markowi Kędrze za profesjonalny wydruk dyplomów, pani Marzenie Kucharskiej i panu Krzysztofowi Kucharskiemu za fantastyczne prezenty dla zwycięzców!

Autorka informacji: Barbara Szczawińska