Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza. | Szkoła Podstawowa z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza.

Prawie 2000 lat temu rozegrała się jedna z najbardziej znanych katastrof w historii ludzkości. Wybuch Wezuwiusza w 79 r. naszej ery położył kres Pompejom – jednemu z licznych miast Cesarstwa Rzymskiego.

25 października grupa Aktywnych Dzieciaków odwiedziła Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Obejrzała tam niecodzienną wystawę przedstawiającą spektakularny materiał wykopaliskowy, związany z największym dramatem czasów rzymskich – tragedią w Pompejach. Po raz pierwszy w Polsce zostały zaprezentowane oryginalne eksponaty z Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Były wśród nich freski, marmurowe i brązowe posągi, przedmioty ze srebra, brązu, żelaza i szkła. Klimat wystawy stworzyła oryginalna scenografia oraz obrazy odkrytego przez archeologów kwitnącego miasta zatrzymane w „kadrze” na chwilę przed katastrofą. Wystawa zrobiła na nas duże wrażenie : poprzez obrazy ruin, nadal zachwycających swym pięknem, ukazała ogrom tragedii i zagłady miasta. Mieliśmy również okazję zobaczyć autentyczne odlewy ludzi i zwierząt znalezionych po katastrofie.

Autorka informacji: Jolanta Kowalczyk