Od tabliczki po e-booki | Szkoła Podstawowa z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego

Od tabliczki po e-booki

W dniach 19 – 21 października uczniowie klas młodszych odwiedzili niezwykłe miejsce, malowniczo położone na wzgórzu Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Podczas wyprawy w przeszłość dzieci poznawały dzieje książki, zastanawiały się, czym różni się książka współczesna od średniowiecznej. Spacerując wraz z misiem Mnisiem po klasztornych krużgankach dotykały kamiennych murów sprzed tysiąca lat. Miały okazję zobaczyć kapitularz i skryptorium.  Każdy uczestnik wyprawy mógł wziąć do ręki ciężką średniowieczną księgę i przekonać się co znaczy „przeczytać książkę od deski do deski”. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak dawne materiały pisarskie.  Z gęsim piórem w ręku każdy próbował swych sił w kaligrafii. Nie było to łatwym zadaniem, ale dzieci wykazały się cierpliwością i zaangażowaniem godnym średniowiecznego skryby.