NOCNE NIEBO W DZIEŃ | Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego w Krakowie

Kategorie

Archiwum aktualności

NOCNE NIEBO W DZIEŃ

8 Mar 2014 · admin

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach było kolejnym celem naszych sobotnich spotkań przyrodniczych. Dość wczesną porą wyjechaliśmy z Krakowa, aby po kilkudziesięciu minutach znaleźć się w obserwatorium – to w Niepołomicach jest niezbyt dużych rozmiarów, ale i tak, to co zobaczyliśmy robi wrażenie. Najpierw czekała nas lekcja o Układzie Słonecznym, pan astronom, który był naszym przewodnikiem ciekawie opowiedział nam o wszystkich planetach, ich księżycach oraz o Słońcu. Zobaczyliśmy krótkie filmy, tego co dzieje się na powierzchni Słońca – a dość burzliwe procesy tu zachodzą, przeprowadziliśmy symulację zderzenia meteorytu z Ziemią, jakie byłyby zniszczenia, gdyby spadł przykładowo w okolicach Krakowa. Przewodnik pokazał uczniom lunetę, przez którą można prowadzić obserwacje nieba i wyjaśnił kiedy i jak to robić, żeby było bezpieczne, bo jak się okazuje niewłaściwe obserwacje mogą uszkodzić wzrok człowieka. Zobaczyliśmy małe, ale bardzo cenne meteoryty, które spadły w Polsce.

Po lekcji astronomii przeszliśmy do następnej sali – planetarium, gdzie na ekranie, w kształcie kopuły o średnicy 8 m. oglądnęliśmy trzy seanse, pierwszy o tzw. zanieczyszczeniu światłem, drugi – jak wygląda Ziemia z orbity okołoziemskiej oraz trzeci seans – “Nocne niebo nad Niepołomicacmi”, na którym zapadły całkowite ciemności i oglądaliśmy, jak wygląda niebo w porze zimowej. Rozpoznawaliśmy różne gwiazdozbiory, odszukiwaliśmy planety i widzieliśmy fragment naszej galaktyki – Drogi Mlecznej.

Pełni wrażeń po zajęciach w obserwatorium poszliśmy do pobliskiego parku i ogrodu znajdujących się przy zamku królewskim, po małym posiłku wróciliśmy do Krakowa z nowymi wyobrażeniami, o tym co znajduje się wysoko nad naszymi głowami, na odległym niebie.

Autor informacji: Anna Gumienna; 

 

Szkoła Podstawowa z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

ul. Piotra Michałowskiego 10
31-126 Kraków
Zobacz numer telefonu
e-mail:
szkolapodstawowa@tssp.krakow.pl
gimnazjum@tssp.krakow.pl
liceum@tssp.krakow.pl
zarzad@tssp.krakow.pl

Numer konta bankowego
Krakowski Bank Spółdzielczy
33 85910007 0021 0053 1807 0001
    
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Julia Szablowska
ochronadanych@tssp.krakow.pl

Galeria