Doświadczenia w Ogrodzie | Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego

Doświadczenia w Ogrodzie

Ogród Doświadczeń – to właśnie w nim odbyły się nasze kolejne sobotnie spotkania z przyrodą. Grupa uczniów badała na własne oczy i na własnej skórze, jakie zjawiska fizyczne towarzyszą nam niemal każdego dnia testując różne urządzenia i maszyny. Zaczęliśmy od zjawisk optycznych, takich, jak rozszczepienie światła w pryzmacie, jak nasze oko postrzega głębię, dlaczego przy szybkim wirowaniu czarno-białych tarcz, wydaję nam się, jakbyśmy widzieli kolorowe smugi, a także jak działa peryskop i czym w ogóle są polaryzatory. Następnie przeszliśmy na stanowisko z akustyką, gdzie mogliśmy wytworzyć w różnych urządzeniach falę stojącą, wprawić w drgania powietrze i poczuć to na własnej skórze, a także porozmawiać przez podziemną rurę.  Na kolejnych stanowiskach naszą siłę przeciwstawialiśmy sile tarcia, dowiedzieliśmy się, czym jest kołyska Newtona i równia Galileusza. Udało nam się – dzięki sprytnej pracy zespołowej – ustawić dużą platformę równowagową poziomo względem podłoża, odpowiednio balansując ciałem i zajmując odpowiednie pozycje grupa uczniów utrzymała idealną równowagę. Poznaliśmy, na jakiej zasadzie działają sprzężone ze sobą dwie huśtawki, próbowaliśmy rozdzielić złączone ze sobą półkule magdeburskie, a w urządzeniach z cieczami „wytwarzaliśmy” siłę odśrodkową oraz wprawialiśmy w ruch nurka Kartezjusza.
Po zapoznaniu się z urządzeniami i działającymi w nich prawami fizyki, uczniowie otrzymali zadanie – wykorzystując swoją spostrzegawczość, spryt i wiedzę musieli znaleźć odpowiedzi do kilku pytań, które ukryte były w różnych miejscach w ogrodzie.
W trakcie naszej wycieczki chętni uczniowie mogli przeciwstawić się sile grawitacji na żyroskopie i dużych trampolinach.

Autorka informacji: Anna Gumienna

Szkoła Podstawowa z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

ul. Piotra Michałowskiego 10
31-126 Kraków
Zobacz numer telefonu
e-mail:
szkolapodstawowa@tssp.krakow.pl
gimnazjum@tssp.krakow.pl
liceum@tssp.krakow.pl
zarzad@tssp.krakow.pl

Numer konta bankowego
Krakowski Bank Spółdzielczy
33 85910007 0021 0053 1807 0001
    
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Julia Szablowska
ochronadanych@tssp.krakow.pl

Galeria