Co słychać we wszechświecie? | Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego TSSP

Co słychać we wszechświecie?

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach było kolejnym celem naszych sobotnich spotkań przyrodniczych.  Nie jest ono zbyt duże, ale to, co zobaczyliśmy robi wrażenie. Najpierw wysłuchaliśmy prelekcji o Wszechświecie, pani astronom, która była naszym przewodnikiem ciekawie opowiedziała o planetach, księżycach i gwiazdach. Zobaczyliśmy krótkie filmy, tego co dzieje się na powierzchni Słońca – a dość burzliwe procesy tu zachodzą, a także przeprowadziliśmy poszukiwania nowych planet w specjalnym programie. Pani pokazała uczniom lunetę, przez którą można prowadzić obserwacje nieba i wyjaśniła kiedy i jak to robić, żeby było bezpieczne, bo jak się okazuje niewłaściwe obserwacje mogą uszkodzić wzrok człowieka.

Po lekcji astronomii przeszliśmy do następnej sali – planetarium, gdzie na ekranie, w kształcie kopuły o średnicy 8 m. oglądnęliśmy dwa seanse: porównanie wielkości różnych ciał niebieskich, a następnie „Nocne niebo nad Niepołomicami”, na którym zapadły całkowite ciemności i oglądaliśmy, jak wygląda niebo w porze zimowej. Rozpoznawaliśmy różne gwiazdozbiory, odszukiwaliśmy planety i widzieliśmy fragment naszej galaktyki – Drogi Mlecznej.

Pełni wrażeń po zajęciach w obserwatorium wybraliśmy się jeszcze na Kopiec Grunwaldzki, który mieści się w Niepołomicach, wszystkim udało się go zdobyć, po chwili zabawy i małym posiłku wróciliśmy do Krakowa z nowymi wyobrażeniami, o tym co znajduje się wysoko nad naszymi głowami, na odległym niebie.

Autorka informacji: Anna Gumienna

Szkoła Podstawowa z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

ul. Piotra Michałowskiego 10
31-126 Kraków
Zobacz numer telefonu
e-mail:
szkolapodstawowa@tssp.krakow.pl
gimnazjum@tssp.krakow.pl
liceum@tssp.krakow.pl
zarzad@tssp.krakow.pl

Numer konta bankowego
Krakowski Bank Spółdzielczy
33 85910007 0021 0053 1807 0001
    
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Julia Szablowska
ochronadanych@tssp.krakow.pl

Galeria