CO DECYDUJE O WYGLĄDZIE ZWIERZĄT? | Szkoła Podstawowa z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego w Krakowie

CO DECYDUJE O WYGLĄDZIE ZWIERZĄT?

3 Kwi 2013 · admin

Jak co roku, na podsumowanie materiału z przyrody o zwierzętach wybieram się z klasami 6-tymi do Muzeum Zoologicznego UJ, które mieści się przy ul. Ingardena. W muzeum tym znajdziemy bardzo dużo ciekawych eksponatów, które w całości są zbiorami należącymi do Uniwersytetu, niejednokrotnie przywiezione z naukowych ekspedycji z całego świata. Taka lekcja przyrody stanowi bardzo dobre podsumowanie i utrwalenie wiadomości przed testem – właśnie z zoologii: przypominamy, co decyduje o wyglądzie zwierząt, jakie posiadają one przystosowania do środowiska, w którym żyją, dlaczego niektóre z nich są bardzo rzadkie w Polsce czy na świecie i musiały zostać objęte ochroną. Największe zainteresowanie uczniów wzbudzają egzotyczne gady – wielkie krokodyle i żółwie, drapieżne ryby i morskie olbrzymie bezkręgowce m. in. kraby, małże i kałamarnice. Duże zdziwienie wzbudza szkielet małego wieloryba – płetwala karłowatego, który mimo, iż jest najmniejszym waleniem i tak kości ma ogromne. Wizyta w takim muzeum, mimo że wszystkie eksponaty nie są żywe jest szansą dla wielu uczniów zobaczenia zwierząt z bliska, których prawdopodobnie nigdy nie uda nam się zobaczyć w naturze.