Aktywne Dzieciaki w Instytucie Psychologii UJ | Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego TSSP

Aktywne Dzieciaki w Instytucie Psychologii UJ

Byliśmy na tarasie widokowym, z którego podziwialiśmy panoramę Krakowa, Kopiec Kościuszki, Wawel… W Laboratorium Psychologii Rozwoju Małego Dziecka rozmawialiśmy o myśleniu. Widzieliśmy krótki film psychologiczny badający małego chłopca. Każdy człowiek widzi coś innego w danej rzeczy, rysunku, oglądaliśmy rysunki i dopatrywaliśmy się różnych postaci, rzeczy, zwierząt itp. Graliśmy w grę manipulacyjną polegająca na przesunięciu piłki na druga stronę gry. Wchodziliśmy do laboratorium świadomości. Zadano nam pytanie, za pomocą czego odbieramy świat. Dzieci odpowiadały za pomocą jakich zmysłów ( słuchu, wzroku, zapachu, smaku) odbieramy świat i dowiedzieliśmy się, czym jest percepcja. Świetnie się bawiliśmy wykonując ćwiczenie w parach, w którym jedna osoba miała zamknięte oczy a druga osoba w parze miała narysować to, co opisuje osoba z zasłoniętymi oczami. To była świetna zabawa. Oglądaliśmy także złudzenia optyczne, czytaliśmy kolory i nazywaliśmy kolory czcionki. Odwiedziliśmy zakład poznania społecznego, gdzie opowiedziano nam o wysiłku fizycznym ale i umysłowym. Założono nam aparaturę do pomiaru ciśnienia i zbadano wysiłek przy grze komputerowej – wystąpiły bardzo duże skoki ciśnienia. W następnej pracowni dowiedzieliśmy się prawie wszystkiego o bólu i poznaliśmy skale do mierzenia jego poziomu oraz zrobiliśmy eksperyment i zaznaczyliśmy pomiar bólu na 3 skalach. Jeden z naukowców poddał się próbie pomiaru bólu.

Na zajęciach byliśmy bardzo aktywni bawiliśmy się świetnie.

W imieniu Aktywnych Dzieciaków i wychowawców składamy serdeczne podziękowania dla pana doktora Przemysława Bąbla.

Autorka tekstu i zdjęć: Dorota Horąży