Angielska wersja strony

Wykład dr. Bronisława Pabicha w Instytucie Matematyki UJ

W ramach  comiesięcznych spotkań matematyków 16 stycznia udaliśmy  się do Instytutu Matematyki UJ, gdzie w kolejnym wykładzie dr Bronisław Pabich  w bardzo przystępny sposób  przedstawiał  twierdzenia Pappusa-Guldina – dwa twierdzenia stereometrii, ułatwiające obliczanie pola powierzchni obrotowej oraz objętości bryły obrotowej w oparciu o położenie środka masy obracanej krzywej lub figury. 
Zademonstrował także metody wyznaczania środka ciężkości figur płaskich oraz objętości brył obrotowych (m.in. TORUSA) , mówił o wybitnych polskich matematykach m.in. profesorze Stefanie Banachu, kontynuatorze  rozważań i twierdzeń Guldina. Dowiedzieliśmy się także o zastosowaniach reguł Guldina w technice, np. przy budowie masztu w Chorągwicy. Już wiemy, że ma on 315 m wysokości  i jest najwyższym obiektem Małopolski.


Po wykładzie udało  się nam zrobić pamiątkowe zdjęcie z prelegentem. Na następny wykład wybieramy się  na Uniwersytet Pedagogiczny 20 lutego, na godzinę 16.30. Zapraszamy wszystkich  chętnych na przyjrzenie się rozważaniom na temat  „Wieże z Hanoi i  tworzenie fraktali.”

Autorem informacji i organizatorem wyjścia był J. Marzec

Email
Facebook
Twitter