Angielska wersja strony

Wycieczka do ATLAS Experiment CERNu

Dzisiaj w CERNie jest słoneczny dzień, a my mamy szczęście – tymi słowami, oczywiście w języku angielskim, przywitał nas nasz przewodnik stojąc przy budynku sterowni kontrolującej największy detektor ogólnego zastosowania, jaki pracuje przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Akurat tego dnia wiązka była wyłączona (nie był robiony żaden eksperyment), więc nasza transmisja mogła być z hali detektora ATLAS. To niesamowite że mogliśmy słuchać fizyka tam pracującego  w tle widząc ogromny detektor. 

Zostały pokazane nam szczegóły konstrukcji detektora, które są w zasięgu wysokości człowieka. Dowiedzieliśmy się, że zjawiska fizyczne, które próbuje się wykryć przy pomocy ATLAS-a są tak rzadkie, że potrzebne są do tego bardzo czułe detektory i ogromne zaplecze informatyczne, które przetwarza niewyobrażalną ilość danych z eksperymentu. Nasz przewodnik wspomniał o stronie fizycznej całego przedsięwzięcia: o Modelu Standardowym i sukcesie tamtejszych naukowców zarejestrowania Bozonu Higgsa, za który w roku 2013 został przyznana Nagroda Nobla z Fizyki. Dowiedzieliśmy się jak dużo ekspertów z całego świata – w tym także z Polski – bierze udział w tym przedsięwzięciu. Co prawda dzielił nas szklany ekran,  mimo to czuliśmy się, jakbyśmy byli tuż obok naszego przewodnika zwiedzając sterownię, zjeżdżając 80 m pod ziemię czy też oglądając gigantyczny detektor. 

Podczas zwiedzania dostaliśmy odpowiedzi na wszystkie zadane pytania m.in. czy tylko w Atlasie są robione eksperymenty z bozonem Higgsa? Skąd wiadomo, że to co zostało zarejestrowane to akurat bozon Higgsa? Z pewnością zwiedzanie w języku angielskim wzbogaciło nas o dodatkowe słowa z zakresu fizyki cząstek elementarnych.  Jesteśmy bardzo wdzięczni zespołowi ATLAS za możliwość uczestnictwa w wycieczce, a w przyszłości będziemy monitorować podobne możliwości zwiedzania w CERNie i innych ośrodkach naukowych. 

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie ATLAS Experiment

ATLAS Experiment CERN
Grafika ze strony https://atlas.cern/

Organizatorką imprezy była E. Borawska – Hnatio.

Email
Facebook
Twitter