Wśród Pięknych Madonn w Muzeum Archidiecezjalnym | Liceum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

Wśród Pięknych Madonn w Muzeum Archidiecezjalnym

14 marca uczniowie klasy I LO odwiedzili Muzeum Archidiecezjalne przy ulicy Kanoniczej. Była to kontynuacja lekcji języka polskiego na temat sztuki romańskiej i gotyckiej. Zobaczyli cenne dzieła średniowiecznej sztuki sakralnej reprezentowane przez malarstwo i rzeźbę. Uwagę licealistów zwróciła kolekcja figur tzw. Pięknych Madonn z XIV i XV wieku, a także najcenniejszy eksponat muzeum – najstarsze polskie malowidło, pochodzące  z połowy XIII wieku z Dębna Podhalańskiego, przedstawiające dwie niewiasty: śś Katarzynę Aleksandryjską i Agnieszkę (tzw. Święte z Dębna). Zwiedzający obejrzeli także dawne mieszkanie Karola Wojtyły w czasach, gdy był biskupem, oraz przedmioty z Nim związane. Na koniec zwiedzili wystawę czasową poświęconą św. Bratu Albertowi.

Autorka informacji: Dorota Plata