Warsztaty z morfologii roślin w Ogrodzie Botanicznym | Liceum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

Warsztaty z morfologii roślin w Ogrodzie Botanicznym

Nareszcie nadszedł czas, gdy edukację botaniczną można prowadzić w śtodowisku naturalnym czyli tam gdzie jej miejsce. Pierwsze zajęcia grupa uczniów 2ab3 rozszerzających biologię odbyła w Ogrodzie 19 maja a kolejne w piątek 28 maja. Najpierw rozpoznawanie przedstawicieli paprociowych , skrzypowych i widłakowych. Później rośliny nagonasienne i kwiaty sosny. Urocze spotkanie z rodziną kaczki krzyżówki, która troskliwie zajmowała się piątką piskląt z trudem przeciskających się między trzcinami na stawie, którego centrum na wyspie wyznacza Cypryśnik błotny z rosnącymi do góry korzeniami powietrznymi. Okazuje się, że wcale nie jest trudno uzupełniać karty pracy na tarasie kawiarni w ciepłych promieniach słońca i w towarzystwie. Szczególnie miły komentarz Zosi ” o już od siedmiu godzin nie patrzę w ekran komputera”.

Piątkowe zajęcia poświęcone były roślinom okrytonasiennym. Wszyscy nauczyli się odróżniać kwiaty od kwiatostanów, liście pojedyncze od złożonych i rośliny jednoliścienne od dwuliściennych. Najbardziej oczekiwana była wędrówka do szklarni a w nich rośliny owadożerne , storczyki i kseromorficzne sukulenty. Wiele emocji wywołały obserwacje różnorodności sporofili i trofofili paprociowych. Wąchanie torebek wanilii , oglądanie owoców kawy i cytrusów. Dotykanie liści mimozy pozwoliło zobaczyć , że naprawdę się składają – a więc sejsmonastie są faktem a nie wymysłem biologów.

Autorka tekstu i zdjęć oraz organizatorka wyjścia: T. Kucybała