Udział w wykładzie dr. Tomasza Padło "Kryzys uchodźczy w Europie. Przyczyny i skutki" | Liceum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

Udział w wykładzie dr. Tomasza Padło “Kryzys uchodźczy w Europie. Przyczyny i skutki”

W ramach projektu Uniwersytetu Pedagogicznego “Zaproś wykładowcę” uczniowie klas drugich wzięli udział w wykładzie „Kryzys uchodźczy w Europie. Przyczyny i skutki” dr. Tomasza Padło z Instytutu Geografii.

Na początku wykładu wyjaśnione zostały pojęcia: kryzys, migracja, migrant, kryzys związany z uchodźstwem.

Autor wykładu opowiadał o swoich doświadczeniach z realizacji różnych projektów [m.in. o badaniach związanych z uchodźcami/ migrantami, które realizował na Lampedusie, na Węgrzech, Idomenii, na wyspie Kos oraz na granicy irańsko-tureckiej. W trakcie wywiadu dr Padło odpowiedział na następujące pytania:
• Kto to jest uchodźca i czym się różni od migranta?
• Skąd czerpiemy informacje/nasze wyobrażenia o uchodźcach? Autor wykładu przedstawił inf. o kryzysie uchodźczym [gł. z lat 2015-2017].
• Skąd się biorą konflikty [w skali globalnej] i czy konflikty odpowiadają za kryzys uchodźczy?
• Dlaczego uchodźcy wybierają Europę Zachodnią?
• Dlaczego kraje muzułmańskie nie przyjmują uchodźców?
• Dlaczego głównie migrują młodzi mężczyźni?
• Dlaczego migranci nie zostają w pierwszym kraju, do którego docierają podczas migracji?
• Jak uchodźcy przybywają do Europy? Skąd biorą pieniądze na migrację?
• Czy uchodźcy z krajów muzułmańskich to przestępcy i terroryści?
• Dlaczego kraje Europy Wschodniej są bardziej krytycznie nastawione do migrantów z krajów muzułmańskich niż kraje Europy zachodniej?
• Jaki jest „pożytek” z uchodźców?

Udział w takich wykładach jest bardzo dobrym doświadczeniem dla uczniów, którzy mogą również zobaczyć, jak są realizowane zajęcia i wykłady na uczelniach wyższych.

Dołączamy kilka zrzutów ekranu ze spotkania.

Autorką informacji i organizatorem spotkania jest dr A. Knap – Stefaniuk