Spotkanie z Panią Joanną Gromek-Illg | Liceum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków
logo szkoły

LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

Ranking perspektywy - srebro

Spotkanie z Panią Joanną Gromek-Illg

W minionym tygodniu odbyło się już drugie spotkanie z Joanną Gromek-Illg, autorką książki ,,Szymborska. Znaki szczególne”, redaktorką i krytykiem literackim. Tym razem miało ono jednak inny charakter niż poprzednio. Zamiast na łączach internetowych, uczniowie klasy 3B4 i 1A mieli możliwość wysłuchania opowieści i zadania pytań autorce na żywo – w Naszym Liceum.

Joanna Gromek-Illg opowiedziała o dzieciństwie i młodości Wisławy Szymborskiej, kulisach otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. Pokazała mniej znane oblicze noblistki – kobiety niezwykle skromnej, wrażliwej, ceniącej przyjaźń i szukającej miłości. Nie zabrakło też uniwersalnych rozważań, szczególnie bliskich młodym ludziom – o poszukiwaniu własnej ścieżki życiowej, roli pasji i talentu. Historie opowiedziane przez panią Gromek-Illg były pełne humoru i okraszone anegdotami, co szczególnie przypadło do gustu Naszym Licealistom.

Uczniowie byli także ciekawi procesu twórczego, jaki towarzyszył napisaniu tak szczegółowej biografii przez panią Gromek-Illg. Autorka poświęciła tej pracy 5 lat. Przejrzała tysiące listów i dokumentów, przeprowadziła setki rozmów z tymi, którzy Szymborską znali i kochali. Sięgnęła także do osobistych wspomnień związanych z Wisławą Szymborską, która niejednokrotnie gościła w domu państwa Illgów.

Autorka tekstu: Marianna Knap-Illg