Angielska wersja strony

Matematyka uczuć

W  czwartek, 16 grudnia,  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnym wykładzie popularyzującym matematykę pt. “Matematyka uczuć”. Wykład wygłoszony został  na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie przez mgr Agnieszkę Kozdębę.
Dowiedzieliśmy się, że matematyka potrafi precyzyjnie opisywać nie tylko procesy fizyczne. Dostarcza języka pozwalającego wychwycić relacje rządzące światem i nie chodzi tu tylko o prawa fizyki, ale również o zjawiska rządzące życiem społecznym. Dziś za pomocą matematyki można napisać symulację komputerową dowolnego typu, a symulować można wszystko, nawet takie zjawiska jak zakochiwanie się i miłość.
Każdy związek dwojga ludzi można już na starcie symulować za pomocą równań. Dzięki temu daje się z dość dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jak będzie się on kształtować w przyszłości. Mało tego, taka symulacja potrafi także podpowiedzieć metody umożliwiające rozwiązywanie nieuniknionych konfliktów w tym związku.
To właśnie równania różniczkowe idealnie nadają się do opisu wszelkich nieliniowych procesów o zmieniających się dynamicznie parametrach. Takich procesów jest w przyrodzie bardzo dużo, choćby ciągłe zmiany pogody. No a jeśli chodzi o ewolucję intensywności wzajemnych uczuć partnerów w czasie, to właśnie równania różniczkowe dobrze ją obrazują.

Pani Agnieszka Kozdęba zastosowała równania różniczkowe oraz wykresy funkcji trygonometrycznych  do pokazania natężenia uczucia miłości między Romeo i Julią.

Było to bardzo ciekawe zastosowanie matematyki w zjawiskach uważanych dotąd za niepodlegające rozumowi i logice.

Mimo, że matematyka pomaga niektórym lepiej zrozumieć kwestie miłości, to jednak  miłość wciąż pozostaje największą tajemnicą życia.

Email
Facebook
Twitter