Angielska wersja strony

Małopolska Noc Naukowców 2019

27 września w godzinach 17:00-21:00 uczniowie naszego LO uczestniczyli w Małopolskiej Nocy Naukowców.  Pod opieka p. Pauliny Seremak-Peczkis i p. Anny Ogar odwiedzili wiele laboratoriów i obejrzeli pokazy o tematyce z pogranicza chemii i fizyki. Mogli w ten sposób uzupełnić i pogłębić wiedzę zdobywana na lekcjach.

W Laboratorium Konwersji i Magazynowania Energii prezentowane były laboratoryjne pokazy oraz warsztaty związane z możliwościami wytwarzania energii za pomocą systemów fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, elektrowni wodnej i jądrowej oraz magazynowaniem energii elektrycznej i ciepła. Uczniowie dowiedzieli się jak skutecznie wykorzystywać energię, jaki ma to wpływ na środowisko i poznali zasady działania starszych i najnowszych maszyn, dzięki którym pozyskuje się energie potrzebna np. do napędzania samochodu.

Następnym wydarzeniem była prezentacja  Łazika Marsjańskiego.  Na stanowisku AGH Space Systems, studenci prezentowali swoje nowatorskie rozwiązania, które w najbliższej przyszłości znajdą zastosowanie w podboju Układu Słonecznego. Na prośbę naszych uczniów wystrzelono  rakietę w niekonwencjonalny sposób. Nagrodziliśmy eksperymentatorów gromkimi brawami.

Zobaczyliśmy Model sztucznej dłoni. Dzięki rozwojowi druku 3d pojawia się coraz więcej projektów protez wykonanych tą techniką. Sygnał otrzymany z ruchu gałek ocznych zamieniono na zestaw komend do ruchu palcami dłoni. Przetestowaliśmy to na sobie.

Model neuronu pokazał nam jak  nauka jest bliska stworzenia sztucznej, analogowej sieci neuronowej. Projekt bazuje na elektronicznych układach scalonych, które symulują działanie neuronów w mózgu.

Po drodze do Laboratorium badań chemicznych uczniowie nasi wzięli udział w Wybijaniu Pamiątkowych Monet Nocy Naukowców                 

Nieniszcząca metoda Skanowania 3D ma zastosowanie do inżynierii odwrotnej oraz kontroli jakości kształtu i wymiarów badanych obiektów. W pokazie został wykorzystany system skanowania firmy GOM złożony z głowicy pomiarowej (z dwoma kamerami CCD, oświetleniem LED koloru niebieskiego, umożliwiającej pomiary z dokładnością 0,02mm). Dowiedzieliśmy się jakie zastosowanie praktyczne ma taki skaner i jak działa drukarka 3D.

Na tym samym stanowisku, były wykonywane Pomiary termowizyjne, którym każdy z uczestników mógł się poddać i zobaczyć, które obszary ciała maja podwyższoną temperaturę.

Noc Naukowców zakończyliśmy oglądaniem Pokazu kowalstwa artystycznego i użytkowego.

Z pewnością wybierzemy się za rok, do czego gorąco zachęcamy!!!

Autorka tekstu i zdjęć oraz organizatorka wyjścia: Paulina Seremak – Peczkis

Email
Facebook
Twitter