Angielska wersja strony

Jak radzić sobie w czasie pandemii

Obecny czas jest czasem niezwykłym. Mamy do czynienia z nowym w skali wielu lat zjawiskiem pandemii, a jej konsekwencje zarówno fizyczne, jak i psychiczne dla człowieka będą widoczne jeszcze długo po zakończeniu. Znamienne jest przy tym to, że jeszcze nie wiemy, jakie one tak naprawdę będą…


U wielu ludzi pojawiają się trudne, mocno nasilone emocje, takie jak złość, strach, niezgoda, poczucie niesprawiedliwości, czy smutek. Biorą się one zarówno z obciążenia wieloma do pogodzenia obowiązkami, ale także są związane z szeroko rozumianym lękiem o siebie i bliskich, czy swoją przyszłość. Ważne jest to, aby pamiętać, że każdy inaczej reaguje na sytuację, a każda z reakcji jest OK. Pamiętajmy również, że wszystkie emocje są naturalne i „normalne”, że są one poniekąd reakcją na nietypową sytuację.


Nie pomaga również czas jesienny, sprzyjający sezonowym obniżkom nastroju. Dlatego tak ważna jest rozmowa. Już samo wypowiedzenie tych różnych emocji powoduje, że są one mniej intensywne. Sprawy nazwane nie mają już takiej mocy… Może to być rozmowa z przyjacielem, kimś z rodziny, ale także z osobą „z zewnątrz”. Może to być nauczyciel, wychowawca, z którym czujecie się bezpiecznie. Zapraszam ponadto do rozmowy ze mną. Niech taka rozmowa będzie krokiem do zadbania o siebie w tym trudnym czasie.


Polecam ponadto artykuły związane z tematem dbania siebie, znajdziecie je pod poniższymi linkami lub w czasopismach:

https://charaktery.eu/artykul/nie-relaksuj-sie-po-prostu-badz-czyli-jak-nie-mnozyc-sobie-stresu

https://charaktery.eu/artykul/czulosc-dla-siebie-czulosc-na-siebie

https://zwierciadlo.pl/psychologia/antystresowy-trening-autogenny-sposob-na-stres

https://zwierciadlo.pl/psychologia/stres-i-trudne-emocje-z-powodu-epidemii-covid-19-jak-sobie-radzic-tlumaczy-psycholog

Bądźmy dla siebie dobrzy!

Aleskandra Ślusarczyk, psycholog szkolny

zdjęcie: Dana Tentis, Pixabay

Email
Facebook
Twitter