Internet i pandemia (cz. 3) | Liceum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

Internet i pandemia (cz. 3)

Drogi nasz Licealisto! Droga Licealistko!

Gdzie szukać pomocy, jeśli teraz, w tej sytuacji wirtualnego świata, czujesz się zagubiony/a? Być może jest tak, że Twoje osobiste problemy, kłopoty w relacjach z rodzicami czy rówieśnikami, nasiliły się. Może czujesz, że Twoja samoocena spada, czujesz się samotny/a, nie masz z kim porozmawiać.

W obecnej sytuacji obserwuje się tendencję do nasilania problemów osobistych i rodzinnych. Wiele rodzin doświadcza kryzysu, a osoby w młodym wieku swoje problemy osobiste odczuwa jako zaostrzone. Pamiętajmy ponadto, że okres wieku nastoletniego jest wiekiem odkrywania siebie, tego, jaki/a jestem, jakie mam cele w życiu, czym dla mnie jest sens i cel życia, czego szukam w relacjach. W obecnej sytuacji jest to mocno utrudnione, a co za tym idzie, może być trudniejsze w przeżywaniu i kształtowaniu. Polecam kontakt na infolinię dla dzieci i młodzieży 116 111. Całodobowo pracują tam specjaliści, których zadaniem jest pomoc osobom młodym w ramach rozmowy i wsparcia.

Drogi Rodzicu!

A może czujesz, że tracisz kontakt ze swoim dzieckiem? Może niepokoi Cię jego stan emocjonalny zachowanie, czujesz, że doświadcza jakiś problemów lub z czymś sobie nie radzi? Ten wpis jest również dla Ciebie.
Od kwietnia br. powstają w Polsce specjalne ośrodki, które zapewniają pomoc psychologiczną online, a po zdjęciu obostrzeń możliwe będą w ich ramach wizyty domowe (terapia lub wsparcie psychologiczne w miejscu zamieszkania rodziny/nastolatka). U ich założeń leży szybka reakcja na zgłoszenie (do 7 dni) i udzielanie porady/konsultacji/terapii, także w kwestii coraz powszechniejszego zjawiska uzależnienia od Internetu wśród młodych ludzi.

Więcej informacji wraz z listą placówek pod adresem:

psycholog szkolny
Aleksandra Ślusarczyk