Conrad Festival – święto literatury światowej w Krakowie | Liceum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

Conrad Festival – święto literatury światowej w Krakowie

Conrad Festival 21.10.2019- 27.10.2019  “Rzeczywistości” – święto literatury światowej w Krakowie

„ Zacznijmy od tego, że w różnych językach rzeczywistość wygląda inaczej. Po polsku rzeczywistość tworzą rzeczy, podobnie po francusku i po angielsku. Ale już w tym ostatnim wypadku, mamy nie tylko reality (od łac. res, rzecz), ale także actuality (od łac. actio, czynność). Tę dwuznaczność, której nie zachowuje polszczyzna, zna też język niemiecki. Realität idzie po linii łacińskiej, ale Wirklichkeit odsyła do czasownika wirken, działać, wywoływać skutki. Niektórzy myślą więc o rzeczywistości jako zbiorze rzeczy, w którym człowiek się odnajduje, ale dla innych rzeczywistość jest wynikiem ludzkiego działania. W pierwszym wypadku gotowa już rzeczywistość działa na człowieka, w drugim – to człowiek wytwarza rzeczywistość. Jak? Głównie mówiąc …”

Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada

W tym roku na festiwalu nie zabrakło również Uczniów reprezentujących wszechstronnie rozwijające się grupy językowe w naszej szkole.

Szczególny entuzjazm wywołało spotkanie z hiszpańską pisarką i felietonistką Almudeną Grandes.

Ponadto Uczniowie zapoznali się z techniką tłumaczenia symultanicznego kabinowego.

Autorką zdjęć i organizatorką wyjścia była p. Anna Ogar