W TRAMPKACH I NA ROWERZE | Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie

Kategorie

Archiwum aktualności

W TRAMPKACH I NA ROWERZE

22 Paź 2013 · admin

Rozpoczęliśmy piątą edycję Szkolnej Akademii Filmowej – tradycyjnie w sali kina Agrafka. W tym roku szkolnym uczniowie zapoznają się z tematyką różnic kulturowych w otaczającym nas świecie na podstawie specjalnie wybranych filmów. Pierwszym tegorocznym filmem była “Wadjda” (“Dziewczynka w trampkach”) Haifaa’y Al-Mansuour z 2012 roku.

“Dziewczynka w trampkach” to film nakręcony przez reżyserkę z Arabii Saudyjskiej. W jej rodzinnym kraju ma on zakaz rozpowszechniania – podważa zasadność tradycyjnego stroju kobiet arabskich. Główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Wadjda, ma 10 lat i mieszka w stolicy kraju – państawa ortodoksyjnie muzułmańskiego. Pozornie jest to świat jasny i poukładany – jednak oczyma Wadjdy widzimy sprawy, które wymykają się temu porządkowi. Ojciec opuszcza rodzinę, by związać się z kobietą, która da mu męskiego potomka. Choć jest dumny z córki, nie traktuje jej jak członka swego rodu.

Choć reżyserka traktuje film jako głos saudyjskich kobiet do świata, nie jest on nachalny w feministycznych treściach. Pozwala jedynie kobietom “mówić” o swoim losie, o radości i cierpieniu w zaciszu arabskich domów. To początek naszej tegorocznej filmowej podróży – widowisko wywarło na wszystkich spore wrażenie, czekamy na nastepne seanse.

 

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie

ul. Piotra Michałowskiego 10
31-126 Kraków
Zobacz numer telefonu
e-mail:
gimnazjum@tssp.krakow.pl
szkolapodstawowa@tssp.krakow.pl
liceum@tssp.krakow.pl
zarzad@tssp.krakow.pl

Numer konta bankowego
Krakowski Bank Spółdzielczy
33 85910007 0021 0053 1807 0001
    
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Julia Szablowska
ochronadanych@tssp.krakow.pl

Galeria