SZWAJCARZY NA KRAKOWSKIM RYNKU | Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie

Kategorie

Archiwum aktualności

SZWAJCARZY NA KRAKOWSKIM RYNKU

24 Wrz 2005 · admin

24 września

… 2005 r. niespokojni rodzice i dzieci nerwowo przebierali nogami na peronie nr 1 Dworca Głównego w Krakowie. Około dziesiątej w nocy pociąg wypluł zmęczonych podróżnych z Fryburga… Uczniowie padli sobie w ramiona (głównie dziewczyny) bądź uścisnęli prawice. Niedziela była dniem integracji, a już od poniedziałku…

26 września

Uczniowie przyszli do gimnazjum, prowadząc swoich korespondentów. W pracowni biologicznej przywitała całą grupę Pani Dyrektor M. Agata Marzec w asyście nauczycieli zaangażowanych w wymianę.

Potem poszliśmy chwalić się Krakowem… Pani Dorota Majewska miała ciężki orzech do zgryzienia, bo jak tu przetłumaczyć Basztę Passamoników albo otwory strzelnicze na piękny język francuski. A Pani Baranowa, jako przewodnik, była bezlitosna.

Nasi szwajcarscy koledzy zobaczyli kościół Mariacki, Barbakan, kościół Franciszkanów z intrygującą wystawą figur woskowych ‘Ostatnia wieczerza’, przeszli również Drogą Królewską.

27 września

We wtorek – na Wawel! Oj, piękna była drogą przez jesienne Planty w cudnym słońcu wrześniowym…

Na Wawelu goście zobaczyli komnaty, katedrę, groby królewskie i Smoczą Jamę, która okazała się zdradliwa dla naszej dzielnej przewodniczki, która nadwyrężyła kostkę. Dobrze, że nie było smoka i szlachetna niewiasta mogła bezpiecznie, acz powoli opuścić jaskinię.

Po Wawelu zobaczyliśmy jeszcze Teatr im. Juliusza Słowackiego, a zwłaszcza niedostępną dla zwiedzających garderobę Ludwika Solskiego. Wtorek zakończyła sesja zdjęciowa na tle kurtyny Siemiradzkiego.

28 września

Środę spędziliśmy w Wieliczce, oglądając niesamowicie piękną kopalnię soli. No, trochę denerwujący był przewodnik i jego dowcipy.

Po kopalni pojechaliśmy do ‘Szlacheckiego jadła’ na pierogi. Szwajcarom specjał polski bardzo smakował i wrócili do domów chyba najedzeni.

29 września

Czwartek to wizyta na krakowskim Kazimierzu. Pani Baranowa opowiedziała o życiu i kulturze żydowskiej, po czym popłynęliśmy statkiem w godzinny rejs po Wiśle. Pogoda grzecznie wytrzymała.

30 września

Ten zasnuty mgłami, ale ciepły jednak, dzień przeznaczyliśmy na wizytę w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Żadne słowa nie oddadzą uczuć, tu wymowne jest tylko pełne grozy milczenie.

Weselszym akcentem były kremówki papieskie w Wadowicach, które zjedliśmy w drodze powrotnej.

1 października

Godzina 7. 18. Odjeżdża pociąg, fruwają białe chusteczki. Do zobaczenia, przyjaciele!

 

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie

ul. Piotra Michałowskiego 10
31-126 Kraków
Zobacz numer telefonu
e-mail:
gimnazjum@tssp.krakow.pl
szkolapodstawowa@tssp.krakow.pl
liceum@tssp.krakow.pl
zarzad@tssp.krakow.pl

Numer konta bankowego
Krakowski Bank Spółdzielczy
33 85910007 0021 0053 1807 0001
    
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Julia Szablowska
ochronadanych@tssp.krakow.pl

Galeria