PARKI NARODOWE II – MORZA SZUM | Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie

PARKI NARODOWE II – MORZA SZUM

14 Maj 2011 · admin

W sobotę 14 maja siedemdziesięcioro uczniów naszego gimnazjum oraz siedmioro nauczycieli opieki udało się do Dźwirzyna na Wyjazd Edukacyjny. Jak zawsze wyjazd miał łączyć wątki edukacyjne i turystyczne. Pierwszy raz udaliśmy się w podróż pociągiem co kosztowało nas start o godzinie 5.28 (zbiórka była więc o 5.00!!!), choć nie była to najodleglejsza z naszych podróży (Berlin i Wilno są nieco dalej). No i te 12 godzin jazdy…

Dzięki nadzwyczajnej czujności kontrolerów PKP dowiedzieliśmy się o wszystkich możliwych sposobach oszukania PKP fałszywymi legitymacjami uczniów gimnazjum (oszustwa tym podlejszego, że mającego miejsce w całkowicie zarezerwowanym wagonie kolejowym, który zajmowaliśmy). Cierpliwość kontrolerów, którzy za każdym razem poświęcali naszym legitymacjom nieomal 30 minut swego cennego czasu budzić mogła jedynie podziw (innych uczuć nie ujawnialiśmy).

Pogoda nam dopisywała, jedynie pierwsze dni mogły budzić zaniepokojenie, ale i tak skończyło się jedynie na deszczu za oknem i jednej wtorkowej zlewie podczas nieudanej wyprawy nad jezioro. Dzięki temu codziennie mogliśmy gościć na plaży, a najodważniejsi (w tym Pani Baranowa i Pan Złomańczuk) symulowali nawet pływanie w naszej bałtyckiej topieli.

Oczywiście głównym celem naszej wyprawy były parki narodowe a nie dyskoteki. Sprawdziliśmy na własne oczy ruchome wydmy w parku słowińskim i żubry w wolińskim. Możemy także co nieco powiedzieć na temat obsuwy w Trzęsaczu, organ w Kamieniu (Pomorskim nota bene) i niezłej kolekcji armat w Kołobrzegu. A dyskoteki i tak nie były codziennie. Grunt, że prąd był przez większość czasu. A powrotna droga w TLK nauczyła nas, że w gnizadkach 24V można podładować PSP i oglądać mecze ekstraklasy dzięki mobilnemu internetowi.

Nauczyciele nie musieli nikogo zmuszać do edukacyjnych wieczorów, podczas których oglądaliśmy prezentacje przed planowanymi wycieczkami lub relacje z odbytych wypraw. Wszystko oczywiście zmajstrowane przez uczniów. Oni także przygotowli kilka wieczorów z konkursami, które były niezłą rozrywką dla wszyskich. Fani mogli zorganizować się na sense piłkarskie (były przecież derby) i filmowe (ech te hiszpańskie horrory).

Dla tych którzy byli w Dźwirzynie nic już nie będzie takie samo. Ich życie odmienił Pan Stefan – przewodnik o niekonwencjonalnym stylu i profesjonalnej wiedzy. Oczywiście uczniowie skupili się głównie na stylu. Nauczyciele bardzo starali się skupić na wiedzy. Tej przygody długo nie zapomnimy.

Niestety trzeba uczciwie przyznać, że wszystko wskazuje, iż pomimo starań nauczycieli i tak najradośniejszym momentem całego wyjazdu była chwila gdy zmarł Wolfgang Amadeusz Mozart. No ale takie jest życie…

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie