I EDYCJA PROJEKTU 2009/2010 | Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie

Kategorie

Archiwum aktualności

I EDYCJA PROJEKTU 2009/2010

1 Wrz 2009 · admin

Przygotowania:

Cykle zajęć w czasie lekcji:
– Jak napisać recenzję filmową?
– Co to jest plakat filmowy?
– Konstruujemy zoetrop. To zadanie okazało się sporym wyzwaniem. Niezwykłe i pomysłowe projekty nie zawsze przekładały się na sprawnie działające urządzenia. Najciekawsze z nich to: wykorzystanie podstawy od lampki nocnej z kloszem obracanym przy pomocy nici (okazała się ostatecznie zbyt cienka) nawijanej na szpulkę, wykorzystanie suszarki do sałaty czy kartonowej tulei zawieszonej na skęcających się nitkach. Ostatecznie najdoskonalszy w praktyce okazał się zoetrop mocowany na patyku dającym się swobodnie obracać w platikowej rurce do picia. Radości było co nie miara i bawili się nie tylko zachwyceni uczniowie, lecz także wszyscy nauczyciele.

Uroczysta inauguracja projektu: 14 października

Zostały ogłoszone konkursy: na logo festiwalu, na recenzję z wybranego festiwalowego filmu i plakat filmowy. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach: Film dokumentalny jako odrębny gatunek. Pracowali w grupach, dokonując analizy i interpretacji “Urzędu” Krzysztofa Kieślowskiego z wykorzystaniem m.in. elementów dramy. Obejrzeli również prezentację multimedialną: Zanim pójdziemy do kina – poznali historię wynalazku oraz podstawowe pojęcia filmowe. Na koniec wzięli udział w pokazie z wykorzystaniem zoetropu – każdy mógł na własne oczy zobaczyć, jak galopuje koń Muybridge’a. W sali projekcyjnej wszyscy mogli zobaczyć najstarsze filmy braci Lumière: “Wyjście robotników z fabryki”, “Wjazd pociągu na stację…”, “Śniadanie”, a także Georgesa Mélièsa: “Podróż na księżyc”, “Sztuczki karciane” czy “Człowieka orkiestrę”. Ostatniemu pokazowi towarzyszył film dokumentalny “Georges Méliès – czarodziej kina”. Nawiązaliśmy współpracę z kinem “Agrafka”, którego właściciele zgodzili się udostępnić salę na projekcję filmów.

I Szkolny Festiwal Filmowy 19-20 listopada

W każdym dniu festiwalowym odbywały się 2 spotkania: w szkole – poświęcone zdobywaniu wiedzy, w kinie – projekcjom filmów.

19 listopada – Podczas zajęć Poznaj reżysera uczniowie samodzielnie odszukiwali w sali komputerowej informacje o Andrzeju Kondratiuku i Stanisławie Barei, a następnie rozwiązywali krzyżówki poświęcone owym twórcom. Następnie pod hasłem: Krytyk filmowy zaprasza – wysłuchali komentarza prof. T.Lubelskiego (z materiałów Filmoteki Szkolnej). Na koniec wzięli udział w prezentacji multimedialnej “Podróż w czasy PRL-u” z wykorzystaniem m.in. Polskiej Kroniki Filmowej oraz filmu “Jeden dzień z życia PRL-u” przygotowanej przez Pana Grzegorza Perka. Następnie były projekcje filmów w kinie “Agrafka”: A.Kondratiuk “Hydrozagadka”, S.Bareja “Miś”.

20 listopada – Poznaj reżysera: Andrzej Fidyk, Andrzej Wajda. To także był dzień rozpoczęty prezentacją multimedialną przygotowaną przez Pana Grzegorza Perka “Współczesne państwa totalitarne”. Projekcje filmów w kinie “Agrafka”: A.Fidyk “Defilada”, A.Wajda “Człowiek z marmuru” Po każdym dniu projekcji można było rozwiązać krótkie quizy sprawdzające znajomość obejrzanych filmów (prawidłowo wypełnione – brały udział w losowaniu nagród – podobnie jak rozwiązane krzyżówki).

Podsumowanie projektu 21 grudnia:

Odbyła się pokonkursowa wystawa plakatów filmowych. Zostały ogłoszone wyniki wszystkich konkursów i rozdane nagrody. Na koniec czekała wszystkich niespodzianka – projekcja filmu dokumentującego imprezę autorstwa A.Trzeciak i P.Ulfig.

A potem…zostaliśmy zaproszeni do Warszawy na Festiwal Filmoteki Szkolnej. Sprawozdanie z naszych działań ukazało się w festiwalowym biuletynie. Warszwskie spotkanie było również okazją do wręczenia nagród za najlepsze filmy uczniowskie. Spośród nadesłanych z całej Polski ponad 100 filmów jury wybrało 10 najlepszych. Praca naszego ucznia – Pawła Garczyka pt. “Entlösung – pomimo ogromnej konkurencji znalazła się w ścisłej czołówce, a Paweł otrzymał wyróżnienie podczas gali w kinie Kultura.

 

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie

ul. Piotra Michałowskiego 10
31-126 Kraków
Zobacz numer telefonu
e-mail:
szkolapodstawowa@tssp.krakow.pl
liceum@tssp.krakow.pl
zarzad@tssp.krakow.pl

Numer konta bankowego
Krakowski Bank Spółdzielczy
33 85910007 0021 0053 1807 0001
    
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Julia Szablowska
ochronadanych@tssp.krakow.pl

Galeria