Eksperymenty ze wstęgą Möbiusa i nie tylko | Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego | Kraków

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego tSSP

Eksperymenty ze wstęgą Möbiusa i nie tylko

Matematyka jest czasem trudna ale zawsze piękna. Uczniowie naszego liceum i gimnazjum  uczestniczący w  wykładzie wygłoszonym w dniu 8 lutego przez dr Mariusza Jużyńca na Politechnice Krakowskiej przekonali się, że matematyka może być również zdumiewająca.

Temat wykładu “Wycinanki jedno i dwustronne w oparach płynu do baniek, napędzane wkrętarką w towarzystwie enancjomerów” dawał dużo do myślenia. Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Werońskiej i pana Marca podczas wykładu mieli okazję eksperymentować ze wstęgą Möbiusa i przekonać się, na czym polega niezwykłość tej powierzchni. Wstęga Möbiusa to  zwykły pasek papieru ze sklejonymi końcami tylko z jednym obróconym przed sklejeniem o 180°.

Ten szczególny topologiczny obiekt opisał po raz pierwszy w 1858 roku niemiecki matematyk i astronom August Ferdynand Möbius i stąd wstęga wzięła swoją nazwę.

Takie wstęgi są popularnymi motywami zdobniczymi. Można je znaleźć np.:

• w logo firmy Renault autorstwa Victora Vasarely’ego,
  • na belgijskich znaczkach pocztowych jako symbol poczty Beneluxu,
  • w symbolu recyclingu, czyli procesu transformacji zużytych odpadów w gotowe do ponownego użytku materiały, którymi wcześniej były (następuje powrót do punktu wyjścia, jak na wstędze Möbiusa).

Autorka informacji: Hanna Werońska

Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie