Świetlica IV-VI pod koniec lata i jesienią

W Naszej świetlicy każdy może uruchomić swoją wyobraźnię, rozwijać swoje talenty, wszystko wokół może stać się materiałem – tworzywem, my – artystami, twórcami, rzemieślnikami… „Czekamy na Twoją wyobraźnię!”.

Wrzesień to bardzo emocjonujący miesiąc w corocznym kalendarzu. Po wakacyjnej przerwie wróciliśmy w znane nam mury szkolne. Choć rozpoczął się rok szkolny, to nadal mieliśmy lato i cieszyliśmy się jego ostatnimi gorącymi dniami. Wrzesień to nie tylko czas nauki, ale również zabawy. Dobra pogoda gwarantowała atrakcje „na polu”, choć niektórzy powiedzą „na dworze”, a jeszcze inni „na zewnątrz”.

Wrzesień został zdominowany był przez zabawy i gry na świeżym powietrzu, tenis stołowy, kiedy aura zmuszała Nas do pozostania w budynku, oraz pompony. Wełniane ozdoby „produkowane” były w każdych warunkach, w szkole i poza nią, gdziekolwiek znalazł się kawałek stołu, karton i włóczka. Wiele z nich stało się prezentami dla najbliższych, kilka trafiło na świetlicową tablicę, niektóre pozostawili sobie ich wykonawcy. Z okazji Dnia Chłopaka ruszyła tradycyjnie poczta świetlicowa.

W trzeciej dekadzie września przychodzi jesień… Jesień to przede wszystkim bogactwo kolorów, które wizualnie rekompensuje nieco zimniejsze temperatury. W świetlicy młodzież korzystając z bardzo dobrych wzorców natury starała się oddać koloryt jesieni w swoich pracach, wykorzystując również światłocień. Powstały również prace plastyczne, które łączyły w sobie wiele faktur oraz technik wykonania.

Październik to wciąż spadające liście i listy wpadające do skrzynki, czyli Tydzień Pisania Listów. To także Dzień Edukacji Narodowej, często nazywany Dniem Nauczyciela. Jest to święto Nas wszystkich, uczących się i nauczających, pracowników administracji i technicznych, także rodziców uczniów i uczennic. Nasza świetlicowa tablica nie jest przestrzenią, w której czas lubi się zatrzymać, co chwila następują zmiany. W październiku świetlica uczestniczyła w organizacji wyborów do Samorządu Szkolnego.

Listopad na świetlicy klas starszych wpisał się w koloryt refleksji oraz odczuć patriotycznych. Na tablicy dominowała symbolika barw narodowych oraz znicze, które przypominały nam bliskich. Działaliśmy plastycznie, realizowaliśmy zadania domowe oraz projekty szkolne. Wykonywaliśmy również wielokolorowe maskotki. Towarzyszyły nam gry i zabawy. W Dniu Życzliwości i Pozdrowień została dostarczona korespondencja do adresatów, która trafiła wcześniej do naszej skrzynki pocztowej. Nie zapomnieliśmy, że zbliżają się Andrzejki, co zostało zasygnalizowane na tablicy. Rozpoczęliśmy przygotowania do wydarzeń grudniowych. Spotkanie z techniką decoupage bardzo nam się spodobało.

Grudzień okazał się bardzo pracowity i twórczy. Wszystko zaczęło się od szycia kolorowych skarpet, których zadaniem było wskazanie Mikołajowi miejsca pozostawienia upominków i nieco większych prezentów. Aby można było Mikołajowi powiedzieć z czystym sumieniem, że było się pracowitym, pomocnym, koleżeńskim lub wdrożyło w życie powiedzenie: „Bez pracy nie ma kołaczy”, należało razem z nami piec pierniki. Zebrani wspólnie przy ogromnym stole, z ciastem, wałkami, foremkami, energią i dobrym humorem, rozpoczęliśmy cukiernicze zmagania. Ich finałem było kilka pudełek z przepysznymi słodkościami! W tym zdarzeniu w świetlicy klas IV-VI corocznie  pomaga nam Pani Iwona Borek. Zapach wypieku wypełnił całą szkołę. Czasem podczas tej czynności mogliśmy nieco podjadać, mniej udane egzemplarze znikały na bieżąco w naszych brzuszkach, mocno dopisywał nam apetyt. Gdyby nie świadomość, że wypieki przeznaczone były na kiermasz, zapewne wszystko zostałoby zjedzone. Po  kilku dniach ozdobiliśmy i przygotowaliśmy je na kiermasz. Podczas kiermaszu świątecznego wszystkie wypieki zostały zakupione i zjedzone ze smakiem. Na kiermasz zostały również przygotowane zakładki wykonane na krosnach oraz przeróżne odlewy gipsowe.

W grudniu nie zabrakło także gier towarzyskich oraz sportowych. Gazetka świetlicowa znów zmieniła się kompozycyjnie. Pojawiła się symboliczna choinka, która swoimi kształtami opanowała przestrzeń świetlicy! Przestrzeń świetlicy nie lubi nudy, zachęca do działań!

Nasza Galeria to miejsce, gdzie umieszczamy rysunki, które powstają na świetlicy, cieszą oko kilka chwil. Jeśli uda się je udokumentować fotograficznie, jest to wspomnienie Twórczej zabawy ich autorów.

Przed nami ostatni grudniowy tydzień pracy, nadejście zimy, Święta Bożego Narodzenia i Sylwester!!!

Autor tekstu i zdjęć: Cezary Hobgarski